Porady
Na dwóch częstotliwościach
PC Format 4/2009

Mnogość sieci bezprzewodowych powoduje, że często wzajemnie się one zakłócają. Dlatego popularność będą zdobywać routery dwupasmowe, komunikujące się ze starszym sprzętem na częstotliwości 2,4 GHz, a z nowszym w paśmie 5 GHz, które jest mniej zakłócone, a ponadto udostępnia większą liczbę nienakładających się kanałów komunikacyjnych.

Uruchomienie routera

DIR-825 można uruchomić podobnie jak inne routery – przez wbudowany interfejs WWW. Dołączono również do niego program pracujący w Windows, który prowadzi użytkownika przez cały proces instalacji. Atutem tego rozwiązania jest to, że po kilku minutach mamy działający i zabezpieczony router – z włączonym szyfrowaniem Wi-Fi oraz ustawionym nowym hasłem administratora. Sprzęt oferuje też liczne usprawnienia podczas zarządzania siecią. Służy do tego m.in. Wi-Fi Protected Setup, czyli automatyczne ustalanie hasła między routerem a kartą sieciową. Plik konfiguracyjny można też przenieść na pamięci USB flash, podłączając ją do portu USB routera. Z kolei bezpieczna konfiguracja routera jest możliwa poprzez protokół HTTPS (domyślnie jest wyłączony). Kontrolowanie pracy routera ułatwiają także liczne mechanizmy, takie jak dzienniki zdarzeń, powiadomienia e-mailowe czy rejestrowanie zdarzeń na zdalnym serwerze Syslog.

Możliwości

Jeśli chodzi o Wi-Fi, podstawową zaletą jest możliwość pracy tego interfejsu w dwóch pasmach. Co więcej, możliwe jest utworzenie dodatkowego, wirtualnego punktu dostępowego dla gości (o innym identyfikatorze SSID), który może mieć inne zabezpieczenia niż główna sieć Wi-Fi. Ta dodatkowa sieć też może korzystać z obu pasm. Jedną z funkcji portu USB jest komunikacja z drukarką lub urządzeniem wielofunkcyjnym, przy czym jest ono widoczne w systemie tak, jakby było podłączone do lokalnego portu USB (to zaleta specjalnego sterownika). Podobnie można współdzielić zasoby dysku USB podłączonego do routera. Jeszcze jedna możliwość to współdzielenie internetu udostępnianego przez modem GSM. Przy tak dużych możliwościach model DIR-825 ma jeszcze wyższą ocenę niż DIR-635, zwycięzca testu z PC Formatu 9/2008. DIR-825 dopiero ma się pojawić w sprzedaży. Oferuje on większe możliwości przy niższej cenie niż wyższe modele tego producenta.

PLUSY:
  • Praca na dwóch częstotliwościach
  • Bardzo duże możliwości
  • Świetna wydajność Wi-Fi (przy szyfrowaniu AES)
  • Porty Gigabit Ethernet
  • Funkcjonalny port USB
  • Wymienne anteny
MINUSY:
  • Słaby filtr URL


Zobacz również