A A A

Na straży porządku

PC Format 09/2015
Pliki tymczasowe, pamięć podręczna, logi systemowe  to wszystko zajmuje miejsce na dysku, choć z reguły nie jest do niczego potrzebne. Nowy, ultraszybki program KCleaner błyskawicznie usunie takie śmieci. Robert Szyszka

Czy do usuwania śmieci systemowych potrzebny jest specjalny program? Czy nie można ich usuwać ręcznie? Teoretycznie tak, ale w praktyce się to nie sprawdzi. Głównym powodem jest rozrzucenie niepotrzebnych plików po całym dysku, katalogach systemowych i folderach programów. Ich samodzielne odszukanie i skasowanie, choć możliwe, zajęłoby mnóstwo czasu. Dedykowana aplikacja, na przykład szybki i wyjątkowo prosty w obsłudze KCleaner, zrobi to za ciebie sprawnie i dokładnie.

Przygotowanie systemowej miotły

Ustawienie KCleanera polega głównie na wskazaniu elementów systemu i programów, które będą sprawdzane. Pozwala to precyzyjnie określić, które pliki kwalifikowane są jako śmieci, a które się przydają i powinny pozostać na dysku.

Konfiguracja programu


Aby uruchomić KCleanera, kliknij dwukrotnie ikonę KCleaner. Jeżeli włączasz program pierwszy raz, okno konfiguracyjne pojawi się na ekranie automatycznie.



W centralnej części okna definiuje się typy plików, które ma sprawdzać i usuwać KCleaner. Kliknij przycisk Wszystkie, by zaznaczyć wszystkie pola. Aby powrócić do ustawień domyślnych, kliknij Domyślne.


Opcje związane z uruchamianiem programu widoczne są w sekcji Opcje. Jeśli KCleaner ma startować razem z systemem operacyjnym, wybierz Wczytaj przy starcie systemu. Automatycznie pojawi się dodatkowa opcja: Wyczyść raz i zamknij. Zaznacz pole, a program po uruchomieniu sam przeskanuje system, usunie śmieci i się wyłączy.


Możesz także wybrać od razu Minimalizuj do zasobnika systemowego. Dzięki temu narzędzie po wystartowaniu z systemem nie będzie zajmowało miejsca na ekranie. Dodatkowo dostępny jest tzw. tryb eksperta – zaznacz Włącz domyślnie tryb eksperta. Tryb ten daje możliwość przeprowadzenia symulacji skanowania i wybrania danych, które mają być skasowane.


W sekcji Tryb automatyczny można zdefiniować częstotliwość automatycznego kasowania śmieci systemowych. Polecamy jednak korzystanie z domyślnie zaznaczonej opcji kasowania śmieci podczas startu systemu i wyłączania programu po zakończeniu operacji.


Program KCleaner oferuje dodatkowo możliwość permanentnego kasowania danych. Dzięki temu usunięte przez program pliki nie będą mogły być odczytane za pomocą narzędzi do odzyskiwania. Jeżeli zależy ci na tego rodzaju zabezpieczeniu, powinieneś zmienić domyślną metodę usuwania i włączyć dodatkowo szyfrowanie. Zaznacz obydwa pola w sekcji Bezpieczeństwo danych, a z listy poniżej wybierz 3 Przejścia. Pamiętaj jednak, że im bardziej skomplikowana będzie operacja kasowania, tym więcej czasu będzie trwało jej przeprowadzenie. Aby zapisać zmiany wprowadzone do konfiguracji, kliknij Zapisz.

Obsługa programu

Gdy uruchomisz program kolejny raz, na ekranie pojawi się już tylko ekran aplikacji, bez okna konfiguracyjnego.


Tryb ręczny obsługuje się za pomocą przycisków widocznych u góry. Po kliknięciu KCleaner odszuka na dysku i skasuje wszystkie zbędne pliki wskazane w opcjach. Jeżeli chcesz, by po tej operacji system został automatycznie zamknięty, kliknij Clean & Shudown. Może też zostać zrestartowany – Clean & Reboot. Aby po skanowaniu został zamknięty sam program, użyj przycisku Clean & Close.


Widok trybu eksperta włączysz, klikając . Aby wyszukać wszystkie niepotrzebne dane, kliknij w tym trybie przycisk Simulate. Pliki przeznaczone do usunięcia zostaną wyświetlone poniżej. Przejrzyj je, by samodzielnie zdecydować, co pozostanie na dysku. Aby przełączyć KClenera w tryb automatycznego wyszukiwania i kasowania systemowych śmieci, kliknij przycisk Start w sekcji Tryb automatyczny.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto