A A A

Najlepsza cyfrowa ciemnia

PC Format 06/2010
Zbliżający się wakacyjny sezon będzie okazją do wzbogacenia biblioteki cyfrowych zdjęć. Jak zapanować nad stale rosnącym zbiorem fotografii? Warto skorzystać z Apple Aperture 3 czy Adobe Photoshop Lightroom 2. Porównujemy obie aplikacje. [Agnieszka Serafinowicz, Dariusz Hałas]

Lightroom 3 – jest już beta 2

Z zasady nie porównujemy z wersjami komercyjnymi wersji testowych. Adobe pracuje jednak nad kolejną, trzecią już wersją programu Adobe Photoshop Light- room. Nowości, które można już zaobserwować, instalując udostępnianą nieodpłatnie (www.adobe.com) wersję beta 2, to np. możliwość importu plików wideo, unowocześniony filtr redukcji szumów ze zdjęć. Twórcy podkreślają także znacznie wyższą wydajność programu. Wystarczy bezpłatnie zarejestrować swoje konto Adobe ID, by wypróbować najnowszą, testową wersję Lightrooma 3.

Testowane programy pełnią funkcje wyspecjalizowanych narzędzi do katalogowania fotografii, jak też edytorów umożliwiających szybkie usunięcie wad zdjęć i korekty ich parametrów.

Pierwszy start

Aperture jest dostarczany na płycie DVD zawierającej oprócz plików programu także przykładową bibliotekę zajmującą po przekopiowaniu do katalogu domowego 6,6 GB na dysku. W Lightroomie nie otrzymujemy przykładowej biblioteki.

Porządek w fotografiach

Przy bogatym zbiorze zdjęć jedną z podstawowych funkcji, jaką powinien realizować dobry program do zarządzania zdjęciami, jest możliwość jak najszybszego i najprostszego tagowania fotografii. Aperture ułatwia tagowanie zdjęć dzięki funkcji Faces i algorytmowi rozpoznawania twarzy. Z kolei funkcja Places (z ang. miejsca) pozwala w Aperture porządkować fotografie według miejsc, w których zostały wykonane, przy czym ich grupowanie odbywa się automatycznie na podstawie współrzędnych geograficznych zapisanych w pliku zdjęcia.

Aperture nie tylko odczyta te dane ze zdjęć wykonanych aparatem wyposażonym w GPS, ale może użyć również danych z niezależnego urządzenia GPS czy np. iPhone’a. Jak z geotagowaniem radzi sobie Light- room? Cóż, standardowo po prostu sobie nie radzi. A przynajmniej nie bezpośrednio. Geotagowanie fotografii w programie Lightroom jest możliwe dzięki opracowanej niezależnie przez Jeffreya Friedla wtyczce o nazwie Geoencoding Plugin (wtyczkę można pobrać ze strony http://regex.info/blog/lightroom-goodies/gps).

Darmowe czy komercyjne?

  • Dariusz Hałas
    szef działu SOFTWARE
Teoretycznie do porządkowania fotografii wystarczy darmowe oprogramowanie, jak np. bardzo dobry program udostępniany bezpłatnie przez Google – Picasa. Jednak posiadaczom lustrzanek zapisującym przynajmniej część fotografii w formacie RAW polecam obydwa programy. Krótko: jeżeli cykasz fotki dla zabawy, Picasa (i inne darmowe programy) wystarczy, ale jeżeli fotografia jest dla ciebie pasją, użyj któregoś z testowanych programów, by z dobrego ujęcia uzyskać naprawdę niebanalne dzieło.

Bezpieczna kreatywność

W obu programach zastosowano wiele narzędzi retuszerskich i poprawiających jakość zdjęć, przy czym ich używanie nie wpływa na jakość zdjęcia oryginalnego. W Aperture świetnym rozwiązaniem jest tryb pełnoekranowy. Umożliwia on nie tylko podgląd zdjęcia w najlepszej możliwej jakości, ale dodatkowo wszelkie edycyjne elementy interfejsu z nastawami jasności, ostrości, rozmycia, kontrastu, poziomów itp., a także tzw. szybkie pędzle (ang. quick brushes) są dostępne poprzez kontrolki typu HUD – wyświetlane są one w trybie pełnoekranowym tylko wtedy, gdy są potrzebne. W przypadku Lightrooma nie ma edycji pełnoekranowej, jednak moduł edycyjny o nazwie Develop jest zarazem przejrzysty i bardzo rozbudowany. Liczba dostępnych tutaj narzędzi edycyjnych powinna w zupełności wystarczyć do tego, by z dobrego zdjęcia uzyskać naprawdę interesujące efekty.

Ciekawe dodatki

Obydwa programy oferują sporo możliwości w zakresie kreatywnego przetwarzania zdjęć. Dostępne są np. efektowne pokazy slajdów czy możliwość kreatywnego druku fotografii. Świetnie wyglądają np. proponowane w Aperture szablony druku fotoksiążek. W przypadku Lightrooma na uwagę zasługują elastyczne funkcje drukowania zdjęć, a także możliwość tworzenia rozbudowanych pokazów slajdów oraz internetowych, animowanych galerii w technologii Flash. Jeżeli chodzi o udostępnianie i publikację online w serwisach społecznościowych, Lightroom wypada gorzej, ale trzeba podkreślić, że program ten umożliwia także publikację zdjęć na własnych stronach WWW.

Który lepszy?

Lightroom wygrywa wieloplatformowością. Z Aperture skorzystają wyłącznie posiadacze komputerów Apple. Aperture jest narzędziem, które oferuje użytkownikom szereg funkcji przydatnych szczególnie w domowych komputerach. W naszym teście Aperture minimalnie wygrał, wynika to z przyjętych kryteriów faworyzujących oprogramowanie do domowych zastosowań. Co możemy doradzić? Jeżeli masz maka, wybierz Aperture. Posiadaczom pecetów rekomendujemy Lightrooma – to również doskonałe narzędzie dla prawdziwych fotografów.

Ile zależy od aparatu, a ile od odpowiedniego programu

Podczas wykonywania zdjęć często nie ma czasu na cyzelowanie ustawień aparatu. W rezultacie szybko wykonane ujęcie, którego już nie da się powtórzyć, może nie do końca odpowiadać temu, co chcieliśmy uzyskać. W takich sytuacjach przychodzą z pomocą właśnie takie programy, jak: Aperture czy Lightroom, gdyż pozwalają na znaczne poprawienie ekspozycji, kolorystyki, balansu bieli czy kontrastu fotografii. Jeżeli masz aparat cyfrowy przechowujący zdjęcia w formacie RAW (jest to format, w którym w pliku zdjęcia zapisywane są wszystkie dane zarejestrowane przez element światłoczuły aparatu; wyboru tego formatu dokonujesz w menu aparatu), to w testowanych programach będziesz miał jeszcze większe pole manewru do poprawienia jakości fotografii.

Adobe Photoshop Lightroom 2.6

PLUSY:
  • Rozbudowane funkcje poprawy jakości zdjęć
  • Obsługa wielu monitorów
  • Program dostępny zarówno na platformy systemowe Windows, jak i Mac OS X
  • Integracja funkcji programu z najpopularniejszym profesjonalnym narzędziem do obróbki zdjęć – Adobe Photoshop
MINUSY:
  • Wysoka cena dla użytkownika domowego

Apple Aperture 3

PLUSY:
  • Nowe funkcje porządkowania fotografii nie tylko za pomocą metadanych EXIF, ale także z wykorzystaniem algorytmu rozpoznawania twarzy i współrzędnych geolokalizacyjnych.
  • Proste w użyciu i efektywne pędzle korygujące
  • Możliwość katalogowania także klipów wideo HD
  • Efektowne rodzaje projektów (albumy, pokazy itp.)
MINUSY:
  • Program wyłącznie na platformę Mac OS X

Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto