Aktualności
Apple pracuje nad goglami AR
28 października 2019, 07:30
Apple pracuje nad goglami AR

Można przypuszczać, że okulary rzeczywistości rozszerzonej firmy Apple będą miały przyciemniane szkła.

Przedstawiciele firmy Apple złożyli w amerykańskim urzędzie patentowym (USPTO, United States Patent and Trademark Office) wniosek o zastrzeżenie technologii soczewek „o regulowanym systemie nieprzezroczystości". Opisano w nim noszone na głowie urządzenie wyposażone w dwa ekrany, których przejrzystość da się dostosowywać do bieżących potrzeb użytkownika.

Z dokumentu można wywnioskować, że wspomniane urządzenie to okulary rzeczywistości rozszerzonej (AR), które wzbogacono w mechanizm przyciemniania znany choćby z soczewek fotochromowych. We wniosku napisano, że przyrząd będzie „wyświetlał wygenerowane komputerowo treści na wybranych fragmentach obiektów świata rzeczywistego". Regulowana nieprzezroczystość miałaby pomagać w oglądaniu grafiki w jasnym świetle lub pozwalała całkowicie odciąć się od otoczenia (na przykład podczas oglądania filmu lub czytania wiadomości).

Samo zgłoszenie wniosku do USPTO pozwala przypuszczać, że Apple pracuje nad nową technologią obrazowania AR. Firma mocno promuje własną platformę rzeczywistości rozszerzonej ARKit, a zatem rozsądne byłoby przygotowanie kolejnego urządzenia.

fot. Apple


Adam Wiśniewski