Aktualności
Big Tech dołoży się do budowy sieci 5G w Europie?
29 listopada 2021, 17:50
Big Tech dołoży się do  budowy sieci 5G w Europie?

Europejscy operatorzy telekomunikacyjni chcą, aby wielkie firmy technologiczne współfinansowały budowę sieci piątej generacji.

Dopłaćcie do łączy

Ze względu na duże obciążenie sieci telekomunikacyjnych ruchem generowanym przez usługi amerykańskich koncernów internetowych, europejscy operatorzy chcieliby, aby uczestniczyły one w kosztach rozwoju infrastruktury na Starym Kontynencie.

Apel taki wystosowali dzisiaj, 29 listopada, dyrektorzy generalni firm Deutsche Telekom, Vodafone i jedenastu innych znaczących europejskich przedsiębiorstw telekomunikacyjnych. Ma on związek z dużymi inwestycjami telekomów w sieć 5G oraz w kable światłowodowe, których rozbudowa jest konieczna, aby zapewnić sprawną obsługę dla transferu danych generowanego przez Netfliksa, YouTube'a, Google'a czy Facebooka.

Dyrektorzy powiedzieli: „duża i wciąż rosnąca część ruchu sieciowego jest generowana i monetyzowana przez platformy, ale łącza wymagają ciągłych, intensywnych inwestycji i planowania sieci przez sektor telekomunikacyjny; ten model – który pozwala obywatelom UE cieszyć się owocami cyfrowej transformacji – może być zrównoważony tylko wtedy, gdy duże koncerny technologiczne sprawiedliwie będą uczestniczyć w kosztach budowy sieci".

W roku 2020 europejskie inwestycje w sektor telekomunikacyjny wyniosły 52,5 mld euro, co było najwyższą sumą od sześciu lat.

fot. ADMC – Pixabay


Piotr Bogucki