Aktualności
Chipy dla amerykańskiej armii tylko z USA
26 sierpnia 2021, 08:00
Chipy dla amerykańskiej armii tylko z USA

Qualcomm i Intel pomogą wyprodukować układy scalone dla potrzeb sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych.

Made in USA

Amerykański Akcelerator Technologii Bezpieczeństwa Narodowego (National Security Technology Accelerator, NSTXL) zdecydował, że firmy Qualcomm i Intel zostaną zaproszone do współpracy do pomocy w opracowywaniu i konstruowaniu chipów dla armii USA.

Jednocześnie obu firmom przyznano nagrodę za pracę w ramach projektu Rapid Assured Microelectronics Prototypes – Commercial (RAMP-C), którego celem jest zapewnienie Departamentowi Obrony Stanów Zjednoczonych możliwości pozyskiwania układów scalonych z krajowych zakładów produkcyjnych.

Program RAMP-C ma ułatwić wykorzystanie potencjału amerykańskich fabryk elementów półprzewodnikowych do wytwarzania niezawodnych układów scalonych oraz innych podzespołów niezbędnych w krytycznych systemach Departamentu Obrony.

„Jedną z lekcji minionego roku jest strategiczne znaczenie półprzewodników dla USA. Intel jest jedyną amerykańską firmą zajmującą się projektowaniem i produkcją układów logicznych o najwyższym stopniu zaawansowania. (...) Wspaniale jest widzieć, jak ten potencjał jest wykorzystywany w programach takich jak RAMP- C" – oświadczył Pat Gelsinger, dyrektor generalny Intela.

RAMP-C jest częścią większej inicjatywy mającej na celu zabezpieczenie rządowego łańcucha dostaw i utrzymanie pozycji Stanów Zjednoczonych w dziedzinie projektowania, i wytwarzania układów scalonych. Program został uruchomiony został w październiku 2020 roku.

fot. Pixabay


Sebastian Nanasik