A A A

Excel pomieszał daty z nazwami genów

10 sierpnia 2020, 13:50
Naukowcy muszą dostosować nomenklaturę ludzkiego DNA do ograniczeń programu.
Excel pomieszał daty z nazwami genów

Gen to, czy data?

Excela używa się w wielu profesjach, korzystają z niego także naukowcy, m.in. genetycy. Mimo tego, jak bardzo pomocnym i potężnym w możliwościach jest programem – nie jest nieomylny. Tym razem namieszał nieco w genach. Błędnie rozpoznawał szeregi symboli oznaczających ludzkie DNA. Z tego względu wyniki badań nad genami były błędne, a miejsca pomyłki trudno było się doszukać. Naukowcy postanowili dostosować się do ograniczeń programu i pozmieniać niektóre nazwy genów.

 

Stop błędom

Aż 20% raportów tworzonych z wykorzystaniem dotychczasowej nomenklatury zawierało błędy logiczne, wszystkie te nieprawidłowości były winą Excela, który sekwencje genetyczne czytał jako daty. Przykładowo białko w postaci septyny, zapisywane w formie SEPT1, przemianowywał na pierwszy dzień września.

Ze względu na niewielki odsetek pracowników korzystających z takiego kodowania w Excelu, Microsoft nie będzie wprowadzał poprawek. Naukowcy postanowili samodzielnie sobie pomóc i po prostu zmienili nazewnictwo genów i substancji z nimi związanych tak, aby Excel nie mylił się w obliczeniach.

 

Krok po kroku

Organ naukowy, który kontroluje nazewnictwo genów, podjął działania, aby wszystko naprawić. Komitet Nomenklatury Genów HUGO (HGNC) zmienił dotychczas nazwy 27 genów, aby upewnić się, że Excel nie pomiesza już danych. HGNC zmienił nazwę np. genu MARCH1 na MARCHF1, aby uniknąć nieporozumień. SEPT1 to teraz SEPTIN1. HGNC będzie prowadzić rejestr zmian, aby w przyszłości nie było zamieszania, gdy naukowcy będą czytać materiały o starych nazwach.

HGNC opublikował nawet wytyczne, aby pomóc naukowcom nazywać (oraz zmieniać nazwy) genów, co uczyni rzeczy bardziej wydajnymi, ale także pewnie nieco mniej kreatywnymi. Wytyczne dotyczą nie tylko błędów programu Excel. Zalecają również nazwy, które unikają pejoratyw (np. DOPEY1 przemianowany na DOPIA) oraz te, które bazują na nazwach chorób.

Nawet jeśli nazwy genów będą mniej twórcze, większość naukowców wyraziła ulgę, że w programach typu Excel nie będzie tylu błędów, a w nomenklaturze zapanuje więcej klarowności. Na razie nie wiadomo, czy gen sonicznego jeża ” (SHH) czy „ Pikachurin ” (nazwany tak na cześć tytułowego Pokemona) również zostanie zmieniony.

fot. Pxfuel


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto