Aktualności
Firefox i klawisze multimedialne
24 sierpnia 2020, 10:30
Firefox i klawisze multimedialne

Przeglądarka Mozilli będzie niebawem obsługiwała sprzętowe sterownie klipami audio i wideo.

Głośniej – ciszej – pauza – stop

Już w testowej, 71. wersji przeglądarki Firefox dodano obsługę interfejsu Media Session API. Niebawem zostanie on włączony także w stabilnej edycji browsera. Oznacza to, że użytkownicy Firefoksa będą mogli sterować odtwarzaniem multimediów wprost z klawiatury komputera.

 

Google był pierwszy

Mozilla oficjalnie włączy obsługę klawiszy multimedialnych w Firefoksie 81, którego premiera planowana jest na wrzesień br. Od tego momentu możliwe będzie włączanie, pauzowanie i zatrzymywanie klipów audio i wideo oraz regulowanie głośności za pomocą sprzętowych klawiszy. Wcześniej udogodnienie takie pojawiło się w przeglądarce Chrome 73 (opublikowanej w marcu 2019 r.).

Niecierpliwi mogą wypróbować nową funkcję już teraz. Wystarczy wpisać w pasku adresu przeglądarki frazę about:config, odnaleźć przełącznik media.hardwaremediakeys.enabled i ustawić jego wartość na true.

Warto zaznaczyć, że obsługa klawiszy multimedialnych potrafi sprawiać kłopoty użytkownikom przeglądarki Chrome. W niektórych przypadkach po uruchomieniu browsera nie da się sterować odtwarzaniem utworów w desktopowej aplikacji Spotify – Chrome przejmuje na wyłączność obsługę przycisków sterujących.

fot. Pixabay


Adam Wiśniewski

Zobacz również