Aktualności
Google blokuje afgańskie konta e-mailowe
6 września 2021, 11:00
Google blokuje afgańskie konta e-mailowe

Koncern stara się zabezpieczyć przed talibami elektroniczną korespondencję poprzedniego rządu Afganistanu.

Szukają cyfrowych śladów

Agencja Reutera informuje, że firma Google zablokowała nieokreśloną liczbę utrzymywanych na własnych serwerach kont pocztowych, które używane były przez obalone przed kilkoma tygodniami władze Afganistanu. Koncern chce uniemożliwić w ten sposób rządzącym obecnie krajem talibom przejęcie urzędowej korespondencji oraz zapoznanie się z danymi osób, firm i instytucji współpracujących z poprzednimi władzami.

Według Reutera, z pocztowych usług Google'a korzystało około dwudziestu afgańskich organów administracji państwowej i lokalnej. Należały do nich ministerstwa finansów, przemysłu, szkolnictwa wyższego i kopalń, biuro prezydenckie oraz niektóre samorządy lokalne. Przejęte rządowe bazy danych i poczta elektroniczna stałyby się skarbnicą wiedzy na temat byłych ministrów i innych pracowników administracji, kontrahentów rządowych oraz plemiennych sojuszników obalonych władz.

Także Microsoft świadczył usługi chmurowe poprzedniemu rządowi. Koncern z Redmond nie poinformował jednak, czy zabezpieczył używane przezeń konta.

fot. Pixabay


Adam Wiśniewski