Aktualności
Google prezentuje Nearby Share
7 sierpnia 2020, 07:20
Google prezentuje Nearby Share

Użytkownicy Androida będą mogli skorzystać z nowej metody wymiany plików.

Google idzie w ślady Apple'a

System Android zdecydowanie dominuje w świecie urządzeń przenośnych, ale brakuje mu niektórych udogodnień obecnych w konkurencyjnym iOS-ie. Za przykład niech posłuży mechanizm AirDrop, dzięki któremu użytkownicy sprzętu Apple'a mogą łatwo wymieniać pliki przez utworzone ad hoc krótkozakresowe łącza radiowe.

 

Na krótki dystans

Przedstawiciele koncernu z Mountain View zapowiedzieli właśnie, że sytuacja się zmieni. Smartfony oraz inne urządzenia z Androidem będą niebawem obsługiwać funkcję o nazwie Nearby Share, która pozwoli udostępniać dane znajdującemu się w pobliżu sprzętowi działającemu pod kontrolą Androida lub Chrome OS-a.

Nowa funkcja ma pojawić się na urządzeniach z systemem Android 6.0 lub nowszym Sprzęt taki będzie w stanie wykryć znajdujące się nieopodal androidowe smartfony i tablety oraz nawiązać z nimi połączenia radiowe. Nearby Share samodzielnie wybierze interfejs komunikacyjny najbardziej wydajny w konkretnych okolicznościach (np. Bluetooth, Bluetooth Low Energy, WebRTC lub Wi-Fi w trybie peer-to-peer). Komunikujące się urządzenia nie muszą być zatem podłączone ani do internetu, ani nawet do stacji bazowej sieci komórkowej.

W celu przekazania plików lub innych informacji nadawca będzie musiał tylko wskazać adresata, podobnie jak dzieje się to choćby w przypadku połączeń nawiązywanych z wykorzystaniem łącza Bluetooth. Odbiorca będzie mógł zgodzić się na transmisję lub ją zablokować. Przesyłane informacje będą szyfrowane.

Wśród opcji konfiguracyjnych mechanizmu Nearby Share znajdzie się możliwość określenia, czy chce się być widocznym dla każdego użytkownika sprzętu z Androidem, czy też tylko dla wybranych osób.

 

Najpierw Google i Samsung

Pierwszymi urządzeniami, w których pojawi się funkcja Nearby Share, będą wybrane modele smartfonów z serii Piixel oraz część telefonów Samsunga. Aktualizacje systemu dla innego sprzętu działającego pod kontrolą Androida mają pojawiać się stopniowo w ciągu kolejnych tygodni; za kilka miesięcy nowy mechanizm komunikacyjny będzie obsługiwany także przez chromebooki. Szczegółowe informacje na temat korzystania z nowego mechanizmu zamieszczono na stronie pomocy technicznej.

fot. Google


Adam Wiśniewski