Aktualności
Intel pokaże własne karty graficzne na targach CES 2022
2 sierpnia 2021, 08:00
Intel pokaże własne karty graficzne na targach CES 2022

Firma chce w przyszłym roku dołączyć do wyścigu z Nvidią i AMD.

Jednak po świętach

O autorskich kartach graficznych Intela mówi się już od dawna. Prawdopodobnie prace nad nimi są jedną z przyczyn, dla których firma wolniej rozwija własną linię procesorów. Najnowsze doniesienia sugerują, że wbrew oczekiwaniom, premiera układów oznaczonych jako Xe-HPG odbędzie się dopiero podczas styczniowych targów CES 2022 (kolejna edycja jest zaplanowana na 5-8 stycznia).

 

Wielki szturm

Według przecieków, ważną częścią pokazu będą przeznaczone dla graczy karty z serii DG2. Intel podobno zaplanował wstępnie 5 modeli z tej linii. Karty mają być też zgodne z ray tracingiem. Najsłabszy model ma mieć 128 jednostek EU i 1024 procesory strumieniowe, natomiast najdroższe konstrukcje nawet 512 EU oraz 4096 procesorów strumieniowych. 256-bitowa szyna ma obsłużyć do 16 GB pamięci taktowanej zegarem 2,2 GHz. Doniesienia te nie zostały jeszcze oficjalnie potwierdzone przez firmę.

Intel ogłosił za to w zeszłym miesiącu, że zakończył już prace nad GPU i jest obecnie na etapie rozmów z partnerami, którzy będą produkować autorskie modele. Pojawią się zarówno wersje dla komputerów stacjonarnych, jak i mobilne.

fot. Pixabay


Krzysztof Kempski