A A A

Intel zbuduje ogromny zakład produkcyjny w Ohio

24 stycznia 2022, 09:10
Na początek producent półprzewodników zainwestuje 20 miliardów dolarów.
Intel zbuduje ogromny zakład produkcyjny w Ohio

Produkcja od 2025 roku

W zeszłym tygodniu Intel, jeden z czołowych producentów półprzewodników, ogłosił kolejne plany rozwoju, tym razem w Stanach Zjednoczonych. Zapowiadana megafabryka powstanie w New Albany w stanie Ohio. Początkowo w ramach inwestycji powstać mają dwa zakłady produkcyjne, docelowo firma może postawić aż osiem fabryk. Pierwszy etap inwestycji pochłonie 20 miliardów dolarów.

 

Cel: więcej półprzewodników

Powstanie nowego zakładu Intela ma być odpowiedzią na niedobór półprzewodników w światowych łańcuchach dostaw, który dotyka mnóstwo branż produkcyjnych. Jednocześnie producent chce w ten sposób odzyskać pozycję lidera w swojej branży.

Inwestycja przyniesie 3000 nowych miejsc pracy. Firma zajmie teren 400 hektarów, z możliwością rozszerzenie go do 800 hektarów. Produkcja ma ruszyć do 2025 roku. Obsługiwać będzie najnowocześniejszy proces Intela, którym prawdopodobnie będzie Intel 18A.

 

Nie tylko Stany Zjednoczone

Jak powiedział Pat Gelsinger, dyrektor generalny Intela, w rozmowie z „Time", plan koncernu jest taki, by nowa fabryka stała się największym miejscem produkcji krzemu na świecie.

Producenci półprzewodników – Intel, AMD, Nvidia, GlobalFoundries – lobbują u prezydenta Joe Bidena pomysł rządowego finansowania badań i produkcji półprzewodników. Gelsinger miał się spotkać w tym celu z politykami w Waszyngtonie.

Intel także w Europie prowadzi intensywne rozmowy w sprawie budowy fabryki chipów. Po wielu poszukiwaniach lokalizacji firma skoncentrowała się na Włoszech. Europejska inwestycja ma być warta około 8 miliardów euro (9 miliardów dolarów).

fot. Slejven Djurakovic – Unsplash

 

 


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto