Aktualności
Japończycy stworzyli ekran... smakowy
27 maja 2020, 11:00
Japończycy stworzyli ekran... smakowy

Przykładając język do urządzenia, będziemy mogli poczuć dowolny smak.

Coraz ciekawsze urządzenia elektroniczne

Choć obecnie zalecane jest ograniczenie bliskiego kontaktu fizycznego, także z przedmiotami, to naukowcom z Uniwersytetu Meiji w Japonii nie przeszkodziło to w zaprezentowaniu urządzenia, które pod wpływem kontaktu z językiem potrafi odtworzyć niemal dowolny smak. Jeden z badaczy zaprezentował ten wynalazek na nagraniu.

 

Syntezator smaku

Wynalazek nazywa się Norimaki Synthesizer i, wbrew pozorom, jest stosunkowo prosty. Przykładana do języka końcówka połączona jest z pięcioma różnymi żelami, które nawiązują do podstawowych smaków: słodkiego, kwaśnego, gorzkiego, słonego i umami.

Wydzielanie każdego z żeli następuje niezależnie od innych, dzięki czemu przez odpowiednie ich proporcje można uzyskać wiele różnych smaków. Naukowcom już teraz udało się odtworzyć smak wielu słodyczy, np. żelków, a nawet potraw typu sushi.

 

Prototyp

Naukowcy zastrzegają, że ich wynalazek jest obecnie jedynie prototypem i w przyszłości będzie możliwa jego miniaturyzacja. Trudno wyobrazić sobie, by urządzenie mogło pełnić jakąś bardzo praktyczną funkcję. Może przynajmniej pozwoli spróbować różnych pyszności bez narażania się na nadmiar kalorii...

fot. Pixabay


Krzysztof Kempski