Aktualności
Komputery Mac pod kontrolą procesorów Apple'a
22 października 2019, 13:30
Komputery Mac pod kontrolą procesorów Apple'a

Apple na poważnie przymierza się do produkcji własnego procesora. Chce w ten sposób uniezależnić się od Intela i innych rynkowych graczy.

Według ostatniego raportu agencji Bloomberg, Apple już od jakiegoś czasu poważnie przymierza się do produkcji własnego procesora opartego na architekturze ARM. Autorska technologia miałaby napędzać komputery z serii Mac.

Wygląda na to, że rozstanie Apple'a z Intelem może nastąpić już w 2020 roku. Prace nad własnymi jednostkami są już prawdopodobnie na bardzo zaawansowanym etapie. CEO firmy, Tim Cook, podkreślał, że firma chciałaby „mieć i kontrolować najważniejsze technologie wykorzystywane w produktach Apple'a".

Na ten momencie działania koncernu z Cupertino – pomimo tego, że jest on jednym z najbogatszych technologicznych graczy – wciąż mocno zależą od współpracy z innymi firmami. Wystarczy spojrzeć na chipy i ekrany do iPhone'ów czy iPadów produkowane głównie przez Samsunga. Firma ma też na swoim koncie współpracę z innymi gigantami: Microsoftem, IBM oraz Motorolą.

Obok planowanego na przyszły rok zestawu AR, iPhone'a zgodnego ze standardem 5G i monitorującego sen Apple Watcha, zerwanie powiązań z Intelem wydaje się jednym z najważniejszych kroków, jakie planuje zrobić firma. Będzie to krok dość rewolucyjny, bo CPU Intela są montowane w sprzętach Apple'a od 2006 roku, kiedy to zastąpiły jednostki firmy PowerPC.

fot. Apple


Krzysztof Kempski