Aktualności
Laptop Samsunga lżejszy niż "powietrze" Apple
29 sierpnia 2008, 12:32
Laptop Samsunga lżejszy niż "powietrze" Apple

Na trwających aktualnie w Berlinie targach elektroniki użytkowej IFA 2008 koncern Samsung zaprezentował laptop, który ma być odpowiedzią na ultralekki notebook MacBook Air.

Pod marketingowym hasłem "lżejszy niż powietrze" (ang. Lighter than air) koreański potentat w branży elektronicznej zaprezentował ultralekki model laptopa Samsung X360. Przy masie 1,27 kg nowy notebook jest lżejszy od konkurencyjnego modelu firmy Apple, przy zachowaniu identycznego rozmiaru ekranu (13,3 cala). Mała waga notebooka wynika z użycia lekkich i energooszczędnych komponentów. "Sercem" obliczeniowym nowego urządzenia jest procesor Intel Core 2 Duo ULV (Ultra Low Voltage), charakteryzujący się co prawda nieco niższą wydajnością od standardowych procesorów z linii Core 2 Duo, ale dzięki niskiemu zużyciu energii spodziewany czas pracy na laptopie Samsunga może wynosić od sześciu do nawet dziesięciu godzin.

 

 

 

Co prawda Samsung X360 jest nieco grubszy niż MacBook Air (od 0,6 do 1,2 cala, czyli ok. 1,5 cm do ok. 3 cm), ale dzięki temu udało się umieścić w obudowie laptopa wieloformatowe złącze do kart pamięci flash, gniazdo sieci Ethernet czy slot na karty rozszerzeń ExpressCard, których to elementów brakuje w modelu Apple'a. Dodatkowo X360 wyposażono w trzy gniazda USB, złącze HDMI, analogowe VGA oraz czytnik linii papilarnych. Za łączność bezprzewodową odpowiada wbudowany układ obsługujący standard 802.11n, jednak zgodnie z zapowiedziami producenta, do końca roku 2008 model ten ma być opcjonalnie doposażany w interfejs 3G i WiMAX.

Zamiast tradycyjnych dysków twardych w nowym modelu zastosowano dyski SSD (Solid State Drive) o pojemności 64 GB i 128 GB. Najdroższy wariant ze 128-gigabajtowym dyskiem SSD wyceniono na ok. 2000 euro. Do sprzedaży urządzenie ma trafić w październiku br.

Źródło:Electonista