Aktualności
Microsoft żegna Flasha
7 września 2020, 11:20
Microsoft żegna Flasha

Koncern z Redmond oficjalnie podał datę porzucenia obsługi technologii Flash w przeglądarkach Edge oraz IE.

Ostatni kwartał z Flashem

W połowie czerwca br. firma Adobe ogłosiła, że 31 grudnia 2020 r. zakończy obsługę Flash Playera. Od tego właśnie dnia nie będą już wydawane dla niego żadne poprawki bezpieczeństwa.

 

Wiadomo od lat

W roku 2017 Apple, Adobe, Google, Facebook, Microsoft i Mozilla ogłosiły wspólnie, że w ciągu kilku najbliższych lat zakończą obsługiwać technologię Flash. Obecnie koncern z Redmond podał ostateczny termin wyłączenia Flasha we własnych przeglądarkach: stanie się to 31 grudnia br.

Decyzja dotyczy wszystkich browserów Microsoftu: Internet Explorera 11, starszych wydań Edge'a (linia Legacy) oraz nowych wariantów aplikacji Edge, bazujących na kodzie Chromium. Ostatnią wersją Edge'a zgodną z Flashem będzie edycja numer 87.

Od początku 2021 roku Microsoft zamierza przypominać użytkownikom starszych wersji przeglądarek o konieczności aktualizacji oprogramowania i rezygnacji z Flasha

 

Czasami człowiek musi

Użytkownicy biznesowi, którzy wciąż korzystają z wewnętrznych systemów wymagających stosowania Flash Playera, otrzymają od Microsoftu specjalne wtyczki do przeglądarek Edge i Internet Explorer 11. Pozwolą one na uruchamianie narzędzi bazujących na technologii Flash.

Także Adobe chce udzielić pomocy użytkownikom korporacyjnym – proponuje skontaktowanie się z firmą HARMAN, która specjalizuje się m.in. w obsłudze systemów wykorzystujących Flasha oraz w przestawianiu ich na inne technologie.

fot. Adobe


Adam Wiśniewski