A A A

Nawet w USA trudno o szybkie łącze na wsi

17 kwietnia 2020, 16:30
Władze samorządowe w Kolorado same zbudowały sieć internetową, łamiąc przy okazji prawo stanowe.
Nawet w USA trudno o szybkie łącze na wsi

Sieć Thor ma 481 mil długości i kosztowała 2,6 mln dolarów.

Mieszkańcy 14 społeczności w Kolorado przez lata narzekali na słabą sieć internetową i ciągłe jej awarie. Operatorzy nie kwapili się z inwestycjami. Ponieważ utrudniało to m.in. przesyłanie zdjęć rentgenowskich z małych szpitali do większych klinik, w 2017 r. lokalne władze zdecydowały się na budowę własnej infrastruktury.

Nie byłoby w tym nic szczególnego, gdyby nie fakt, że prawo stanowe w Kolorado zabraniało samorządom posiadania własnych sieci szerokopasmowych. Kiedy jednak się okazało, że prywatny biznes nie nadąża za potrzebami, lokalne społeczności zaczęły naciskać na rząd w sprawie poluzowania tych rygorów. W ten sposób doprowadzono do budowy sieci szkieletowej Thor i zapewnienia nawet odległym osadom szybkiego i niezawodnego łącza.

 

Gdzie operator nie może…

Projekt Thor to tzw. środkowa mila, czyli sieć łącząca główne magistrale telekomunikacyjne z najmniejszymi, dostarczającymi gniazda w ostatecznych lokalizacjach. Thor nie obsługuje więc indywidualnych klientów, ale instytucje i drobniejsze przedsiębiorstwa ciągnące kable do użytkowników końcowych.

Sens przedsięwzięcia polega na tym, że Thor został zbudowany na zasadzie pętli. Gdy nastąpi awaria w jednym miejscu, natychmiast cały ruch przejmują inne linie, zapobiegając ewentualnym przerwom u z klientów. Zapewnia to bezawaryjny dostęp do internetu oraz duże przepustowości w każdej chwili.

 

…tam samorząd pośle

Okazuje się więc, że Stany Zjednoczone mają takie same problemy jak państwa europejskie. O ile w dużych aglomeracjach operatorzy na różne sposoby konkurują ze sobą, walcząc nawet o najdrobniejszego klienta, o tyle na tereny wiejskie i słabo zaludnione internet dociera z wielkim trudem.

Chris Mitchell, były dyrektor CenturyLink działającego na terenie Kolorado, stwierdził, że nie wierzy w to, by jakakolwiek firma poświęciła swój kapitał na inwestycje wiejskie. – Bez zaangażowania samorządów wiele terenów na długie lata byłoby odciętych od świata – mówił Mitchell.

fot. 377053 – Pixabay


Tagi: internet
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto