A A A

Niedobór litu – problem elektryków

22 stycznia 2022, 09:00
Gwałtownie rosnąca produkcja pojazdów elektrycznych sprawia, że zwiększa się zapotrzebowanie na lit.
Niedobór litu – problem elektryków

Zaczyna brakować

Ten pierwiastek chemiczny jest używany do produkcji akumulatorów litowo-jonowych niezbędnych w samochodach o napędzie elektrycznym. Jego niedobór zaczyna być problemem globalnym, na który reagują kraje Zachodu próbujące konkurować z Chinami w wydobyciu surowca.

Największym światowym dostawcą litu jest Australia, która otrzymuje go wydobywając w kopalniach skał twardych. Następne są Argentyna, Chile i Chiny, które produkują go głównie z eksploatacji słonych jezior.

W górę zapotrzebowanie, wydobycie, ceny

Według australijskiego Departamentu Przemysłu całkowita światowa produkcja, mierzona jako ekwiwalent węglanu litu, wyniosła w 2021 roku 485 tysięcy ton, zaś prognoza na 2022 wynosi 615 tysięcy ton, a na w 2023 rok 821 tysięcy ton.

Z powodu zwiększającego się popytu wzrasta cena surowca. Według czołowego producenta firmę Allkem cena w tym roku wzrośnie o około 80% w stosunku do roku ubiegłego i osiągnie poziom 20 tysięcy dolarów za tonę.

fot. Curioso Photography – Pixabay

 


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (1)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto