A A A

Orzeczenie sądu zmusi Google’a do cenzurowania treści?

24 stycznia 2022, 16:30
Gigant internetowy ostrzegł, że prawdopodobnie będzie musiał wprowadzić kontrolę zawartości stron WWW linkowanych w wyszukiwarce.
Orzeczenie sądu zmusi Google’a do cenzurowania treści?

Wyszukiwarka odpowiada za treści w wyświetlanych witrynach?

Australijski sąd najwyższy orzekł, że Google musi zapłacić 40 tysięcy dolarów pewnemu prawnikowi za to, że został on – zdaniem samego pozywającego – zniesławiony na stronie WWW, do której prowadził link z wyszukiwarki. Przedstawiciele Google'a napisali do sądu prośbę o unieważnienie orzeczenia, bo w przeciwnym wypadku będzie musiał cenzurować strony WWW linkowane w wynikach wyszukiwania. Według koncernu takie postępowanie będzie „destrukcyjne” dla internetu.

 

Prawnik nie chciał, żeby o nim czytano

W 2004 roku wychodzący w Melbourne dziennik „Age" napisał, że prawnik George Defteros został aresztowany pod zarzutem współudziału w zabójstwie. Defterosa z zarzutów oczyszczono. Mężczyzna uznał, że hiperłącze prowadzące do artykułu poświęconego tej historii jest dla niego szkodliwe.

W 2016 roku pełnomocnicy Defterosa skierowali do Google’a prośbę o usunięcie linku, jednak firma odmówiła ze względu na dobrą reputację gazety „Age". Sprawa trafiła do sądu, który wydał niekorzystny dla koncernu wyrok.

fot. Pixabay


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto