Aktualności
Oszukiwał w sieci, teraz posiedzi
8 września 2009, 11:46
Oszukiwał w sieci, teraz posiedzi

Policjanci ze Szczecina zatrzymali oszusta internetowego, który nielegalny proceder prowadził od 2005 roku. Oferował on przez internet różnego rodzaju urządzenia elektroniczne, za które po wygranej aukcji pobierał opłaty, a następnie zamówionego towaru nie wysyłał.

Ustalenie tożsamości osoby odpowiadającej za te przestępstwa nie było łatwe, gdyż pieniądze z wygranych aukcji trafiały na różne konta, a oszustwa dokonywane były z różnych komputerów i różnych miejsc. Ostatecznie policjantom udało się zidentyfikować mieszkańca Szczecina, który był powiązany ze wszystkimi zdarzeniami.

Mężczyzna swój nielegalny proceder prowadził od 2005 roku. Oferował on przez internet różnego rodzaju urządzenia elektroniczne, za które po wygranej aukcji pobierał opłaty, a następnie zamówionego towaru nie wysyłał. Zatrzymany miał kilkadziesiąt kont na portalach aukcyjnych, kilkanaście kont bankowych oraz kilkanaście numerów telefonów. Wszystkie konta założone były bądź na fałszywe dane, bądź też dane prawdziwe, ale pochodzące z dokumentów, które były zagubione lub skradzione.

Wstępnie policjanci ustalili, że mężczyzna mógł oszukać ponad 90 osób, także obywateli Niemiec. 32-latek już usłyszał 91 zarzutów, 81 z nich dotyczyło oszustw na aukcjach internetowych a pozostałe związane są z posługiwaniem się dokumentem innej osoby. Podczas aresztowania zabezpieczono sprzęt komputerowy, kilkadziesiąt kart bankowych do różnych kont internetowych, 4 dowody osobiste, 3 prawa jazdy oraz 2 książeczki wojskowe. Ponadto policjanci zabezpieczyli na poczet przyszłych kar mienie warte prawie 35 tys. zł .

Mężczyzna został tymczasowo aresztowany. Za oszustwo grozi mu kara do 8 lat pozbawienia wolności.


PC Format