Aktualności
Prognozowane spadki sprzedaży komputerów PC
4 czerwca 2020, 14:00
Prognozowane spadki sprzedaży komputerów PC

Zmiany w sposobie robienia zakupów i zamrożenie gospodarki mają się odbić na sprzedaży komputerów stacjonarnych.

Trudności finansowe

Raport przygotowany przez specjalistów firmy Canalys podaje, że z powodu kłopotów finansowych, w jakie wielu ludzi wpadło w związku z epidemią i zamrożeniem gospodarki, prognozowane jest 7-procentowe zmniejszenie sprzedaży komputerów PC w 2020 r. Jest to według specjalistów oczywisty skutek wyłączeń związanych z Covid-19, ale w największym stopniu wynika z zatrzymania części chińskiego łańcucha dostaw. Z drugiej strony zdaniem ekspertów globalna recesja powinna znacząco odbić się na branży i wpłynąć raczej na zwiększenie sprzedaży.

 

Zmiany na rynku

Raport pokazuje, że według szacunków kryzys będzie najbardziej odczuwalny w Ameryce Północnej, gdzie już 40 mln obywateli złożyło wniosek o status bezrobotnego. Według badań spadek sprzedaży utrzymywać się będzie co najmniej do końca 2020 r., jednak wiele może się zmienić w ciągu kolejnych 2 lat.

Mimo wszystko przemysł komputerowy nie dostał tak silnego ciosu jak branża smartfonów. Mają na to wpływ inwestycje firm w modernizację biur podczas pracy zdalnej i doposażanie mieszkań przez nabywców prywatnych w konieczne do pracy urządzenia.

fot. PublicdomainVectors


Paula Jeziorska