Aktualności
Przedłużą się testy beta Starlinka
20 września 2021, 13:10
Przedłużą się testy beta Starlinka

Do sierpnia się nie udało. Elon Musk ujawnił, kiedy skończy się testowanie systemu.

Zmiana planów

Sprawdzanie satelitarnej sieci internetowej Starlink SpaceX potrwa do października.

Elon Musk na swoim Twitterze napisał, że otwarta faza beta systemu Starlink skończy się w październiku br. Zapowiadanej w czerwcu, podczas Mobile World Congress, daty sierpniowej nie udało się dotrzymać.

System Starlink wykorzystuje konstelację prawie 12 000 satelitów umieszczonych na niskich orbitach okołoziemskich. Mają one zapewnić szerokopasmowy internet nawet dla odległych zakątków globu.

W sierpniu br. Elon Musk ogłosił, że firma dostarczyła 100 000 terminali Starlink użytkownikom w 14 krajach. W skład takiego terminala wchodzi antena satelitarna i router Wi-Fi, a koszt zestawu to 499 dolarów. Miesięczna opłata za usługę wynosi 99 dolarów.

Po testach beta kolejne kraje zyskają dostęp do usługi Starlink, Elon Musk przewiduje też znaczący wzrost liczby terminali na całym świecie. W sierpniu zapowiadał, że może ich być nawet pół miliona.

Usługa internetu Starlink kierowana będzie do bezpośrednich konsumentów na całym świecie, szczególnie na obszarach wiejskich, które mają obecnie ograniczony dostęp do sieci. Prędkość pobierania danych ma wynieść 100 Mb/s, wysyłania – 20 Mb/s.

tot. Jérôme Boursier


Barbara Blaczkowska