A A A

Rosja wywołuje zamieszanie w Estonii

9 kwietnia 2020, 14:10
Rząd tego niewielkiego nadbałtyckiego państwa działa pod nieustającym wpływem dezinformacji płynącej z Moskwy.
Rosja wywołuje zamieszanie w Estonii

Jak donosi wywiad, Rosja prowadzi internetową kampanię przeciw Estonii.

Członkowie grupy badawczej Insikt Group z amerykańskiej firmy Recorded Future zajmującej się bezpieczeństwem w sieci nazwali działania prowadzone przeciw rządowi Estonii operacją Pinball. Kampania, która ma na celu zdyskredytowanie  tego małego państwa w oczach Brukseli, ma wiele cech wspólnych z akcją rosyjskich hakerów, którzy w ubiegłym roku próbowali wpływać na politykę Wielkiej Brytanii.

Tamte działania określono mianem Secondary Infektion. Techniki i procedury (TTP) wykorzystywane w 2019 r. polegały na powielaniu nieprawdziwych informacji na specjalnie założonych i prowadzonych do tego celu blogach, promocji w Reddit oraz tłumaczeniu nieprawdziwych treści na kilka języków, co rzekomo ma je uwiarygodnić i zakryć ich pochodzenie.

Panorama Tallinina

Divide et impera

Operacja Pinball jest próbą podważenia relacji Tallina z Unią Europejską, osłabienia zaufania Estończyków do ich rządu, wywołania konfliktów i zasiania niezgody w społeczeństwie. Ma też podsycać nastroje nienawiści wobec imigrantów. Jak wiadomo, podzielonym społeczeństwem łatwiej jest rządzić.

W działaniach przeciwko Estonii badacze wykryli również sfałszowane listy i korespondencję e-mail, w których były liczne błędy tłumaczeń charakterystyczne dla osób z rodzimym językiem rosyjskim. Wiele zmyślonych wiadomości ponownie pojawiło się w Reddit oraz na stronach wydawców i blogerów.

 

Kłamstwa i wpływ na wybory

Jednym z przykładów dezinformacji podanych przez Recorded Future było opublikowanie w Homment.com, niemieckiej platformie wydawniczej, tekstu zatytułowanego „Neue Flüchtlinskrise: Europa ist nicht dazu bereit” (Nowy kryzys uchodźczy: Europa nie jest na to gotowa). Artykuł obwiniał USA i Europę za wojny na Bliskim Wschodzie i w Afryce, które wywołały kryzys związany z uchodźcami w basenie Morza Śródziemnego. Według autora przyjęcie uchodźców m.in. negatywnie wpłynęło na estońską gospodarkę.

Analizując operację Pinball, badacze zauważyli również wiele prób przekazywania fałszywych dokumentów urzędnikom i organom amerykańskiej administracji. To oznacza, że niemal pewne są potencjalne działania rosyjskich hakerów mające na celu wpływ na wybory prezydenckie, które mają się odbyć w USA jesienią.

fot. Jacqueline Macou, José Manuel de Laá – Pixabay


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto