Aktualności
Rzuć palenie poprzez grywalizację
19 czerwca 2020, 13:30
Rzuć palenie poprzez grywalizację

Powstała kolejna aplikacja wspomagająca walkę z nałogiem.

Gra o zdrowie

Wiele aplikacji skierowanych do osób, które chcą poprawić swój stan zdrowia, zarówno fizycznego, jak i psychicznego, sięga po popularną w ostatnich latach grywalizację. Zdobywanie kolejnych odznak lub tytułów za wykonanie zadania motywuje i napędza do dalszej zabawy. Ta jednak ma przynieść użytkownikowi wymierne korzyści: poprawę nawyków żywieniowych, zmianę przyzwyczajeń wpływających na sylwetkę czy też – jak w przypadku Quit Heroes – rzucenie palenia.

 

Rzuć nałóg

Po zainstalowaniu aplikacji Quit Heroes należy założyć konto. Konfiguracja programu polega na wprowadzeniu kilku danych, które mają pomóc w rezygnacji z palenia papierosów.

Po dostosowaniu wszystkich ustawień w aplikacji wyświetla się pierwsze zadanie, które należy przyjąć lub odrzucić. Najprostsze wyzwanie to powstrzymanie się od zapalenia papierosa przez najbliższe kilkanaście minut. Aplikacja regularnie informuje, ile czasu bez papierosów już udało się wytrzymać. W zamian za wykonywanie coraz trudniejszych dla palacza zadań w panelu użytkownika pojawiają się nagrody. Otrzymane gwiazdki i diamenty to waluta, która pozwala na odblokowywanie kolejnych wyzwań – i rzucanie ich znajomym.

 

Wspólna motywacja

To właśnie najbardziej odróżnia Quit Heroes od innych aplikacji pomagających w rzuceniu palenia. Najsilniejszym punktem grywalizacji jest tu angażowanie znajomych również uzależnionych od nikotyny. Wzajemne mobilizowanie się do realizacji celów ma przynieść największe korzyści palaczom i przyspieszyć proces wychodzenia z nałogu.

W sekcji „Friends" użytkownik wybiera znajomego, któremu chce przekazać kupione za gwiazdki zadanie. Polecenia są różne: od wspomnianego niepalenia przez kilkanaście minut po bardziej zaawansowane wyzwania.

Aplikacja jest darmowa i można ją pobrać na telefony z Androidem.

fot. Google Play


Paula Jeziorska

Zobacz również