Aktualności
Sojusz FIDO zapowiada koniec haseł internetowych
13 lutego 2020, 15:10
Sojusz FIDO zapowiada koniec haseł internetowych

Apple dołączył do sojuszu FIDO, którego celem jest zlikwidowanie komputerowych haseł.

FIDO to sojusz, który zamierza zastąpić internetowe hasła innymi sposobami uwierzytelniania (kluczami bezpieczeństwa, odciskami palców, rozpoznawaniem twarzy itp.) w internecie. Z danych wynika, że hasła są przyczyną ponad 80% naruszeń danych, a aż 1/3 zakupów online nie doszła do skutku, ponieważ klienci zapomnieli haseł. W przypadku korporacji średni koszt odzyskania hasła to ponad 70 dolarów.

Alians FIDO pracuje nad tym, by szybkie i bezpieczne logowania były możliwe za pomocą technologii WebAuthn. Krótko mówiąc, interfejs programowania aplikacji (API) umożliwia serwerom rejestrowanie i uwierzytelnianie użytkowników przy użyciu kryptografii klucza publicznego zamiast hasła. Obecnie pełna obsługa FIDO jest dostępna na trzech głównych platformach: Google Android i Chrome, Microsoft Windows i Edge oraz Mozilla Firefox.

Do tej pory Apple wątpiło w powodzenie FIDO. Obecnie sytuacja się zmieniła i amerykański koncern, dostrzegając sens poczynań organizacji, przystąpił do sojuszu.

Rolf Lindemann, współprzewodniczący grupy roboczej FIDO ds. wymagań bezpieczeństwa, uważa, że teraz, gdy Apple, główny gracz w mobilnej przestrzeni, publicznie zobowiązał się do wspierania FIDO i WebAuthn, bliski jest już dzień, w którym hasła zostaną zastąpione lepszymi, bezpieczniejszymi i bardziej niezawodnymi sposobami logowania.

fot. Pixabay


Piotr Rabiej

Zobacz również