A A A

Uniwersytet Howarda zaatakowany

9 września 2021, 07:00
Atak ransomware był przyczyną zawieszenia działalności waszyngtońskiej uczelni.
Uniwersytet Howarda zaatakowany

Instytucje edukacyjne łatwym celem

Uniwersytet Howarda stał się kolejną ważną instytucją edukacyjną, która padła ofiarą ataku ransomware.

Uczelnia poinformowała, że członkowie zespołu technologicznego zauważyli „niezwykłą aktywność" w sieci uniwersyteckiej i zamknęli ją w celu zbadania problemu. Następnie potwierdzili, że był to atak ransomware, ale nie ujawnili, kto ponosi odpowiedzialność za ten czyn.

„Sytuacja jest nadal badana, chcemy udostępnić tyle informacji, ile możemy w tym momencie, biorąc pod uwagę, że nasze e-maile są często rozpowszechniane publicznie" – napisali przedstawiciele uniwersytetu.

Władze uczelni pozostają w kontakcie z organami ścigania i współpracują z ekspertami kryminalistycznymi w tej sprawie. Twierdzą, że, choć dochodzenie jest w toku, to nie ma dowodów na to, że doszło do przejęcia danych osobowych lub ich wycieku.

Placówka została zmuszona do odwołania wszystkich zajęć, a kampus jest otwarty tylko dla części pracowników. Sieć Wi-Fi nie działa, choć niektóre aplikacje w chmurze pozostaną dostępne.

Specjaliści produkującej oprogramowanie antywirusowe firmy Emsisoft opublikowali dane, z których wynika, że między drugim a trzecim kwartałem 2020 roku nastąpił 388-procentowy wzrost liczby udanych ataków ransomware na sektor edukacji. Doszło do 222 takich incydentów, które dotknęły prawie 4 tysiące szkół i uczelni wyższych. Średni koszt usunięcia szkód powstałych wskutek działań cyberprzestępców to prawie milion dolarów w każdym przypadku.

Żądania okupu mieściły się w przedziale od 5 tysięcy do 40 milionów dolarów. Hakerzy otrzymali co najmniej 2,95 miliona dolarów okupu; jego średnia wysokość to 268 tysięcy dolarów.

Instytucje edukacyjne, a zwłaszcza uniwersytety, są popularnymi celami przestępców posługujących się oprogramowaniem ransomware, ponieważ często prowadzą rozległe, otwarte projekty technologiczne. Mogą one zostać wykorzystane do innych celów niż oficjalne – szczególnie jeśli pozbawione są odpowiedniego nadzoru ze strony specjalistów od bezpieczeństwa.

fot. Pixabay


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto