Aktualności
Windows XP wciąż na komputerach
26 października 2021, 12:30
Windows XP wciąż na komputerach

Po dwóch dekadach od premiery okazuje się, że system z symbolem XP nadal jest używany..

Dziurawy, ale używany

Wczoraj, 25 października, minęło 20 lat od debiutu Windowsa XP. Microsoft zakończył dostarczanie poprawek do swojego najpopularniejszego systemu w 2014 roku, jednak okazuje się, że edycja XP wcale nie zniknęła z komputerów.

Grupa użytkowników Windowsa XP jest niewielka – według firmy StatCounter ich odsetek we wrześniu 2021 roku wynosił 0,59% – ale i tak okazał się ponad dwa razy większy niż ten sam wskaźnik dla wariantu Vista (0,26%).

Co sprawia, że OS, który nie jest łatany już od siedmiu lat, wciąż gości na komputerach? W wielu firmach i instytucjach zakup nowych licencji, modernizacja sprzętu oraz szkolenie personelu okazują się nieopłacalne. Często zdarza się też, że używane jest wciąż 32-bitowe oprogramowanie, które niejednokrotnie nie jest obsługiwane w nowszych wydaniach Okien, a koszty wymiany software'u są nieakceptowalne.

Nie od rzeczy będzie wspomnieć, że w Windowsie XP nie stosowano jeszcze narzędzi telemetrycznych. Dla niejednego użytkownika ważne jest zaś, aby oprogramowanie go po prostu nie szpiegowało.

Mimo wszystko trzeba pamiętać, że odwiedzenie internetu z poziomu komputera, którego system otrzymał ostatnią poprawkę bezpieczeństwa ponad pół dekady temu, jest napraszaniem się o kłopoty.

fot. Pixabay, StatCounter


Adam Wiśniewski