A A A

Nowe gry na smartfony

PC Format 08/2011
Większość prezentowanych poniżej gier uruchomisz na każdym smartfonie wyposażonym w zgodny z daną grą system operacyjny. Jednak część tytułów (szczególnie o zaawansowanej grafice) wymaga odpowiednio mocnego sprzętu. Informacji o tym, który smartfon obsłuży daną grę, szukaj w opisie aplikacji umieszczonym w cyfrowym sklepie. MP

Bieganie i skakanie po ścianie

NinJump
Platforma: Android
Cena: darmowy

Prosta zręcznościówka, której zasady rozgrywki są zawarte w tytule – gracz steruje ninją skaczącym między dwoma pionowymi ścianami budynku. Celem gry jest omijanie fruwających przeszkód lub zbieranie ich w trakcie skoku – zebranie trzech z rzędu przeszkód tego samego rodzaju daje chwilowe przyspieszenie lub inny bonus. Natrafienie na przeszkodę oznacza odpadnięcie od ściany i konieczność rozpoczęcia rozgrywki od początku. W pokonywaniu kolejnych metrów pomaga pole siłowe.

Zostań kontrolerem lotów

Air Control Lite
Platforma: Android
Cena: darmowy

Ta gra wymaga podzielności uwagi, umiejętności planowania i zręczności. Zadaniem gracza jest sprowadzanie na ziemię samolotów i helikopterów przybywających na lotnisko. Z początku gra się łatwo, ale gdy w powietrzu przybywa maszyn, które dodatkowo mają różną prędkość i do lądowania wymagają konkretnego pasa, gra staje się bardzo trudna. Aby sprowadzić samolot na ziemię, należy wskazać go palcem, a następnie narysować linię podejścia. Gdy dwa statki powietrzne zbliżą się do siebie na niebezpieczną odległość, pojawia się sygnał alarmowy i gracz ma kilka sekund na uratowanie maszyn.

Granat w dłoń

Fragger
Platforma: iOS
Cena: darmowy

To jedna z wielu mobilnych gier, dla których inspiracją jest kultowa seria Worms. Na statycznej planszy trzeba trafić granatem nieruchomych żołnierzy, dobierając odpowiednio kąt i siłę rzutu i jednocześnie pamiętając, że granat wybucha z opóźnieniem. Początkowe poziomy to kaszka z mleczkiem, ale na kolejnych żołnierze poukrywani są za różnym fortyfikacjami, a liczba granatów, jaką dysponujesz, zaczyna maleć. Jeśli któryś z leveli przerasta możliwości grającego, może on 3 razy przeskoczyć do następnego poziomu. Punkty zdobywa się przede wszystkim za celne trafienia.

Pomścić ojca

Infinity Blade
Platforma: iOS
Cena: ok. 20 zł

Jedna z najładniejszych gier na wszystkie platformy mobilne. Gracz steruje wojownikiem, który przemierza komnaty i dziedzińce tajemniczego zamku. Nadprzyrodzony władca fortyfikacji winien jest śmierci ojca bohatera. Ten musi wywalczyć drogę do głównej komnaty, pokonując wysłanników złego. W międzyczasie będzie rozwijał swoje statystyki i zdobywał nowe przedmioty (także kupując je w sklepie). Niestety, kilka pierwszych pojedynków z władcą zamku zakończy się porażką, dlatego grę trzeba przejść kilka razy. Przy każdym podejściu przeciwnicy (z wyjątkiem głównego bosa) są silniejsi, ale gracz zachowuje zdobyte przedmioty i statystyki postaci. Mimo konieczności kilkakrotnego zwiedzania tych samych plansz gra nie nudzi dzięki ciekawemu systemowi walki, który w całości opiera się na poleceniach dotykowych.

Horror na małym ekranie

Dead Space
Platforma: iOS
Cena: ok. 22 zł

To jeden z niewielu przykładów udanego przeniesienia marki znanej z konsoli i pecetów na smartfony. Gra należy do popularnego gatunku survival horror – strzelanek, które mają wystraszyć gracza. Oczywiście ze względu na mały ekran smartfonu ze straszeniem jest gorzej niż na konsolach czy pecetach. Gracz wciela się w inżyniera o pseudonimie Vandal, który trafia na pokład statku kosmicznego opanowanego przez śmiertelnie niebezpieczne istoty zwane Necromorphami.

Gaz do dechy

Asphalt 5
Platforma: Android
Cena: 13,50 zł

Dobrych wyścigów na smartfony nigdy za wiele, a dobrych i świetnie wyglądających tym bardziej. Asphalt 5 ze względu na najwyższej jakości grafikę wymaga smartfonu z ekranem o rozdzielczości przynajmniej 800 na 480 punktów. Na słabszych smartfonach warto zainstalować inną wersję tej gry – Asphalt 3. Gra to zręcznościowa „ścigałka”, w której od rozważnej jazdy ważniejsza jest widowiskowość wyścigów. W grze znalazły się licencjonowane samochody, m.in. Ferrari i Lamborgini.

Obrona bazy

Robo Defense
Platforma: Android
Cena: 8,15 zł

Gra należy od gatunku tower defense. Zadaniem gracza jest obrona przed nadchodzącymi falami przeciwników, aby nie udało się im dotrzeć do przeciwległej krawędzi ekranu. W tym celu na planszy należy umieszczać różnego rodzaju instalacje obronne, np. strzelające laserami wieżyczki. Kolejne fale wrogów są coraz liczniejsze i groźniejsze, a fundusze na instalacje obronne oraz punkty życia, którymi dysponujesz, są ograniczone. Przed rozpoczęciem można ustalić startowy poziom trudności.


Pustynna burza

Final Strike 3D
Platforma: Bada
Cena: darmowy

Gra zręcznościowa, w której siadasz za sterami helikoptera bojowego. Do przejścia jest siedem misji połączonych w kampanię. Helikopter ma 6 rodzajów uzbrojenia (do atakowania celów na ziemi i w powietrzu), a gracza czeka starcie z 15 rodzajami przeciwników. W trakcie gry helikopter widziany jest z góry, a wszystkie obiekty w grze są trójwymiarowe. Do sterowania wykorzystywany jest ekran dotykowy oraz wbudowany w smartfon akcelerometr. Gra jest dostępna w języku polskim.

Gwiazdki ninja

Ninjani Emperor’s Revenge!
Platforma: Nokia Symbian
Cena: darmowy

W dniu ślubu cesarza zamaskowani ninja mordują władcę i porywają księżniczkę, jego niedoszłą żonę. Nikt z wojowników przebywających na dworze nie ma odwagi ruszyć w pościg za porywaczami – na ochotnika zgłasza się nikomu nieznany chłopiec o ponurej twarzy, w którego wciela się gracz. To rozbudowane tło fabularne idzie w parze z dość banalną rozgrywką. Ninjani to prosta zręcznościówka, w której trzeba celnie rzucać gwiazdkami ninja w poruszających się po planszy przeciwników.

Bardzo Dziki Zachód

Guns ‘n’ Glory
Platforma: Nokia Symbian
Cena: 3,69 zł

Zadaniem gracza jest uniemożliwić pochód osadników, którzy przemieszczają się po planszy. W tym celu należy ustawiać różne struktury obronne – armaty, działka gatling – oraz członków gangu (oni także mają kilka rodzajów uzbrojenia). Na każdym z poziomów trzeba powstrzymać 10 fal osadników. Na kolejnych levelach przeciwnicy są coraz bardziej różnorodni – na niektórych działa tylko wybrany rodzaj uzbrojenia, dlatego trzeba dostosowywać taktykę do sytuacji na planszy.Tagi: gry
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

 • 2023
 • 2022
 • 2021
 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto