A A A

Opłacalny duet

PC Format 05/2011
Kupując ofertę dostępu do internetu w sieci operatora komórkowego, zazwyczaj otrzymujesz potrzebny do komunikacji modem 3G (czasami już za 1 zł). Zamiast modemu możesz u operatora kupić netbook, a nawet nowoczesny tablet, np. iPad. Sprawdziliśmy, czy taki zakup jest opłacalny. [MACIEK PŁOCHOCKI]

Wszyscy najwięksi operatorzy oferują swoim klientom przynajmniej jeden netbook i tablet. Wybór urządzeń jest umiarkowany. Najpopularniejsze urządzenie to tablet Galaxy Tab, który znalazł się w ofercie wszystkich operatorów. Konkurencyjny iPad 3G możesz kupić w Plusie (w Play urządzenie dostępne jest na zamówienie). Jeśli potrzebujesz pomocy w wyborze któregoś z dwóch tabletów, zerknij do testu obydwu urządzeń, który zamieszczamy na płycie CD.

Wybór netbooków jest większy. Choć trzeba przyznać, że są to urządzenia bardzo do siebie podobne i nie najnowsze. Wszystkie mają ekrany 10,1 cala o tej samej rozdzielczości, ale niektóre, np. HP mini 110, wyróżnia matryca z podświetleniem LED. Komputery działają dzięki mocy procesorów mobilnych Intel Atom i zintegrowanej karty graficznej. Jeśli netbook nie ma wbudowanego modemu 3G, operator dołącza do niego, bez dodatkowej opłaty, modem USB.

W przypadku gdy tablet lub netbook nie spełniają twoich wymagań i skłaniasz się ku wyborowi laptopa, oferta operatorów komórkowych jest bardzo skromna – notebook ma w ofercie tylko Era. Samsung RV510 to nie demon wydajności, choć na pewno jest szybszy od opisanych wcześniej netbooków. Parametry i ceny wszystkich dostępnych u operatorów urządzeń – w tabelce „Tablety i komputery w ofercie operatorów komórkowych” poniżej.

Abonament decyduje

Gdy 2, 3 lata temu oferty internetu sprzedawanego w pakiecie z laptopem dopiero wkraczały na rynek, opłacalność ich zakupu była bliska zeru. Koszt laptopa operator często umieszczał w bardzo wysokim abonamencie za usługę i choć z pozoru zakup komputera poniżej ceny sklepowej był opłacalny, to dokładny rachunek wszystkich kosztów pokazywał, że lepiej kupić usługę dostępu do internetu i komputer oddzielnie.

Aktualnie sytuacja jest znacznie lepsza. Operatorzy subsydiują (finansują) znaczną część kosztu zakupu netbooka lub tabletu. Oczywiście nie w każdym przypadku subsydiowana kwota jest na tyle duża, aby zakup urządzenia u operatora był bardziej opłacalny niż w sklepie. Wszystko zależy od wybranej wysokości abonamentu oraz czasu trwania umowy.

Od wybranego abonamentu zależy także objętość pakietu danych, który możesz wykorzystać co miesiąc na surfowanie w sieci – od 2 do ponad 30 GB. Po jego wyczerpaniu operator może (ale nie musi) drastycznie zmniejszyć prędkość pobierania danych (nawet do 16 Kb/s) do końca miesiąca. Sama prędkość pobierania danych to także element zależny od wysokości abonamentu – w niektórych taryfach maksymalna prędkość pobierania to np. 1, 2 lub 4 Mb/s.

Nie zawsze przejrzyście

W sieciach Orange i Plus klienci kupujący tablet lub komputer mogą wybierać wśród tych samych taryf co kupujący samą usługę dostępu do internetu 3G. Taki układ jest korzystny dla klienta, bo koszt tabletu lub komputera nie został tu wliczony w abonament. Inaczej jest w sieciach Play i Era, w których dla klientów wybierających tablet lub komputer przygotowano oddzielne oferty. Sęk jednak w tym, że oferowane w nich taryfy mają wyższy abonament niż w przypadku oferty internetu 3G bez urządzenia. Na przykład w Play, płacąc abonament 69 zł, otrzymujesz 5 GB miesięcznie na transmisję danych. Podczas gdy w ofercie bez urządzenia za 59 zł miesięcznie dostajesz aż 12 GB, a umowa jest o połowę krótsza. Taki kształt oferty znacznie utrudnia porównanie jej atrakcyjności, nie tylko z ofertą konkurencji, ale nawet z innymi taryfami u tego samego operatora.

Oferty internetu z tabletem lub komputerem poszczególnych operatorów prezentujemy w ramkach. Zamieściliśmy tam tylko najbardziej opłacalne taryfy o abonamencie od 50 do 110 zł. Znajdziesz tam także informacje o opłacalności zakupu poszczególnych oferowanych urządzeń. W tabeli „Internet mobilny oferowany bez komputera lub tabletu” pokazujemy oferty Internetu 3G sprzedawanego bez tabletu i komputera (tylko z modemem 3G).

Komputer z Neostradą

Netbook możesz kupić także z internetem stacjonarnym w Telekomunikacji Polskiej. Cena urządzenia to tylko 1 zł, ale koszt jego zakupu jest wliczony w wysokość abonamentu za Neostradę – miesięczna opłata jest o około 30 zł wyższa niż w przypadku zakupu Neostrady bez netbooka. Mimo to oferta jest atrakcyjna. Umowa trwa 2 lata, a zamawiając usługę przez internet, otrzymasz pokrowiec na netbook i plecak na laptop o wartości około 110 zł.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto