Pojedynek przeglądarek
Rynek przeglądarek na świecie różni się znacznie od sytuacji w Polsce (patrz wykres). Według raportu Netmarketshare.com z 1 sierpnia 2010 na świecie wiedzie prym świętujący właśnie 15. urodziny Internet Explorer – korzysta z niego blisko 61 proc. internautów. Najpopularniejszy w Polsce Firefox na świecie ma niecałe 23 proc. udziałów. Trzecie miejsce należy do Chrome, która w ciągu roku ponad dwukrotnie zwiększyła udziały w rynku. Safari, niemal nieobecna w Polsce, ma 5 proc. światowego rynku, a Opera – tylko 2,45 proc. Od tego, jakie zmiany pojawią się w kolejnych wersjach tych aplikacji, będzie zależała ich pozycja.
Mozilla udostępniła już kolejną betę czwartej wersji przeglądarki
Firefox. Wśród nowości należy wymienić od dawna zapowiadaną funkcję Tab Candy, pozwalającą na sprawniejsze zarządzanie kartami, oraz wsparcie dla sprzętowej akceleracji grafiki w systemach z rodziny Windows. Ciekawostką jest wprowadzenie obsługi technologii multidotyku. W ten sposób Firefox w połączeniu z Windows 7 może stać się centrum multimedialnym sterowanym wyłącznie palcami.
Zmodyfikowany został też system pobierania aktualizacji. Do tej pory użytkownik był informowany o wydaniu nowej wersji przeglądarki, w Firefox 4 czynność ta będzie w pełni automatyczna, a wszelkie poprawki będą instalowane „po cichu” bez ingerencji użytkownika. Takie rozwiązanie może budzić kontrowersje, ale przedstawiciele Mozilli zapewniają, że automatyczny proces aktualizacji będzie można wyłączyć w opcjach programu. Warto dodać, że poprawiono też obsługę JavaScriptu, dzięki czemu aplikacja zyskała na wydajności.
W sieci dostępna jest również pierwsza beta przeglądarki Chrome 6. Programiści usprawnili interfejs graficzny, dodali funkcję autouzupełniania formularzy i mechanizm synchronizacji zainstalowanych dodatków. O około 15 proc. poprawiła się też szybkość wykonywania skryptów JavaScript. Wersja stabilna zostanie udostępniona najprawdopodobniej za kilka tygodni.
Do wielkiej premiery szykuje się też Microsoft z dziewiątą wersją Internet Explorera. Wiadomo, że wersja beta przeglądarki dostępna będzie już 15 września. Czego możemy się spodziewać? Z pewnością nowego interfejsu graficznego, który ma ułatwić zarządzanie kartami. Przedstawiciele Microsoftu zapewniają, że przeglądarka będzie obsługiwała HTML5 i lepiej poradzi sobie z JavaScript, co przełoży się na wzrost wydajności aplikacji.
Na razie milczą deweloperzy Opery, pozostawiając użytkownikom przeglądarkę w stabilnej wersji 10.61. Jednak biorąc pod uwagę szybki rozwój konkurencyjnych aplikacji, na odpowiedź i kolejny ruch nie trzeba będzie długo czekać.
http://blog.chromium.org
www.mozilla.com/pl
www.microsoft.com
