A A A

Poradnik kupującego czytnik e-booków

PC Format 10/2017
Wygodny, lekki, mały, z podświetleniem lub dotykowym ekranem mimo że prosty w konstrukcji i obsłudze, czytnik e-booków może nastręczać problemów przy wyborze konkretnego modelu. Ale nie z naszym przewodnikiem po świecie e-czytników! Maciek Płochocki


Nowoczesna forma czytania wciąż nie zagraża pozycji klasycznych książek, ale w dobie spadku czytelnictwa wzrost popularności e-booków może tylko cieszyć. Z klasyczną książką mają one wspólnego niewiele. Jedynym nawiązaniem jest specjalny ekran, który imituje kartkę papieru. Jest czarno-biały, ma białe tło, a jego wielkość odpowiada formatowi książki w broszurowym wydaniu – w sam raz, by czytnik zmieścił się do kieszeni. Zużywa też bardzo mało prądu.

Przewodnik po parametrach

Z pozoru wszystkie czytniki wyglądają tak samo: ekran, kilka przycisków na obudowie, nawet kolor zazwyczaj ten sam – czarny, rzadziej szary. Jednak w rzeczywistości rozpiętość parametrów jest duża.

Zazwyczaj 6 cali

Taką przekątną ekranu spotkasz w przeważającej liczbie modeli. Jest najwygodniejsza i najbardziej uniwersalna. Zdarzają się czytniki mniejsze, np. 5-calowy PocketBook Mini (215 zł) oraz większe, np. 9-calowy PocketBook InkPad 2 (949 zł). Ten ostatni sprawdzi się w specyficznych zastosowaniach, np. jeśli często czytasz pliki PDF z dużą liczbą ilustracji. Zakupu małego czytnika nie polecamy, różnica gabarytów między modelami 5- i 6-calowym jest mała.

Przekątna ma bezpośrednie przełożenie na wagę urządzenia – parametr niezwykle ważny, bo czytnik będziesz trzymać w dłoni przez długi czas. Urządzenia 6-calowe ważą znacznie poniżej 200 gramów. Rekordzistą jest Kindle Oasis (1429 zł) – ważący 132 g.

W wygodnym korzystaniu z czytnika znacznie pomaga wyprofilowana obudowa. Powinna mieć miejsce, w którym wygodnie spoczną palce trzymające urządzenie, a jej powierzchnię powinna pokrywać satynowa w dotyku guma, która zapobiegnie wyślizgnięciu się czytnika.

Ostrość obrazu

O tym, jak wyraziste będą literki wyświetlane na ekranie, decyduje jego rozdzielczość. Ma to szczególne znacznie, jeśli lubisz tekst „drukowany” drobnymi literami. W najtańszych urządzeniach, np. Kruger&Matz Library (293 zł), rozdzielczość ekranu wynosi 800x600 punktów. Wyższa rozdzielczość, 1024x768 pikseli, spotykana jest w większości 6-calowych urządzeń. W najdroższych czytnikach rozdzielczość sięga bardzo wysokich wartości, np. w Kindle Voyage (898 zł) zastosowano ekran 1440×1080 pikseli.

Dotyk i podświetlenie


Ekran może być wyposażony w te dwa potrzebne dodatki. Pierwszy jest naszym zdaniem nieodzowny, szczególnie dla osób, które na co dzień korzystają ze smartfona lub tabletu. Przywiązanie do obsługi ekranu dotykiem będzie u nich tak duże, że brak funkcji w czytniku może odrzucić od urządzenia. Z drugiej strony czytniki są tak proste w użytku, że do obsługi mogą wystarczyć przyciski na obudowie. Najlepiej jest, jeśli znajdują się one blisko bocznej krawędzi, abyś mógł przewijać strony cyfrowej książki tą samą ręką, którą trzymasz urządzenie.

Podświetlenie to inna para kaloszy – może okazać się zupełnie nieprzydatne lub niezbędne. Ale po kolei – w odróżnieniu od ekranów użytych w telefonach wyświetlacz czytnika nie świeci własnym światłem, dzięki czemu nie męczy wzroku, gdy używasz go po zmroku lub w ciemnym pomieszczeniu. Z drugiej strony jest zupełnie jak ze zwykłą książką – gdy brakuje światła, tekst trudno odczytać. Tu do akcji wkracza podświetlenie ekranu – włączane na żądanie pozwala czytać, gdy dookoła panuje półmrok lub zupełna ciemność. Jeśli zdecydujesz się na czytnik z podświetleniem, sprawdź, czy jest ono równomiernie rozłożone na ekranie oraz czy kolor podświetlenia jest neutralny. Dobrą jakość podświetlenia ma np. czytnik Kindle Paperwhite 3 (589 zł).

Technologia wyświetlacza

Unikalne cechy ekranu czytnika, czyli wysoki kontrast obrazu, rekordowo niskie zużycie baterii i brak podświetlenia, to zasługa firmy E Ink Corporation, która opracowała technologię elektronicznego tuszu. W czytnikach stosuje się dwie wersje technologii – starszą e-ink Pearl i nowszą e-ink Carta. Nowsza ma wyższy kontrast obrazu i mniejsze refleksy na powierzchni ekranu. O ile wzrost kontrastu nie zawsze łatwo dostrzec, porównując dwa czytniki, o tyle czytelność związana z obecnością refleksów światła jest widoczna na pierwszy rzut oka.

Pamięć i bateria

W przypadku czytników są to parametry drugorzędne. Czas pracy urządzenia wynosi przynajmniej kilkadziesiąt dni, więc po ładowarkę będziesz sięgał bardzo rzadko. Pamięć czytników ma zazwyczaj objętość 4 lub 8 GB i bez problemu zmieści kilkaset książek. Większość urządzeń ma także port na kartę pamięci. Przyda się on tylko wtedy, gdy czytnika będziesz używał do słuchania muzyki lub przenoszenia innych plików.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto