Utrzymanie komputera w dobrym stanie zależy między innymi od tak prozaicznej rzeczy, jak porządek wewnątrz jego obudowy. Zbieranie się kurzu i spowodowane tym przegrzewanie poszczególnych elementów bywa przyczyną niestabilnego działania urządzenia, a użytkownik często nie potrafi tej przyczyny ustalić.
Skutek gromadzenia się kurzu bywa jeszcze groźniejszy – może ono spowodować nawet zwarcie, gdy wilgotność powietrza w pomieszczeniu znacznie wzrośnie. Wszystkim tym problemom można zapobiegać, zakładając odpowiednie filtry na otwory wentylacyjne. O tym, jak samodzielnie przygotować takie filtry, pisaliśmy w PC Formacie 9/2007 (artykuł zamieszczamy na płycie CD). Konieczne jest też okresowe czyszczenie wnętrza obudowy oraz uporządkowanie przewodów, które również mogą utrudniać chłodzenie komputera.

Wyłącz komputer i odłącz od niego wszystkie przewody. Odkręć śruby mocujące pokrywę obudowy, a następnie zdejmij ją z komputera.

Jeśli komputer wyposażyłeś w dużą liczbę kart rozszerzeń oraz napędów, wyjmij część kart oraz odłącz wszystkie przewody – zarówno zasilające, jak i komunikacyjne.


Miękkim pędzelkiem omieć dokładnie płytę główną oraz zamontowane na niej karty rozszerzeń:


Odczekaj chwilę, aż pozostałości kurzu osiądą. Włącz odkurzacz i końcówką z pędzlem dokładnie zbierz kurz ze spodu obudowy:





