A A A

Przelej kasę komórką

PC Format 08/2010
Zdarza się wam, że robicie zrzutkę na pizzę, a nie wszyscy mają pieniądze? Nowy system mobilnych płatności rozwiązuje problem pozwoli rozliczyć się co do grosza. Pieniądze przelewa się na numer komórki jej posiadacza. [Dorota Skalska]

Rynek mobilnych płatności rozwija się w Polsce bardzo leniwie, ale prognozy o obrotach, jakie za kilka lat będzie on generować, zachęcają kolejne firmy do działania. W połowie czerwca wystartowała platforma SkyCash. Jej możliwości są ogromne, ale na razie pozwala przesyłać przez komórkę pieniądze oraz płacić za zakupy online w 8 tys. różnych sklepów internetowych, współpracujących z serwisem Przelewy24. Od września umożliwi kupowanie biletów komunikacji miejskiej, ale jeszcze nie podano, w jakich miastach. W planach – opłaty za przejazdy taksówkami, parkingi i najróżniejsze usługi.

Prawie na każdą komórkę

Aby móc korzystać ze SkyCash, trzeba założyć konto w usłudze na jej stronie internetowej i zainstalować na swoim telefonie prostą aplikację. Pozwoli ona łatwo wykonać dostępne w SkyCash operacje płatnicze. Twórcy usługi twierdzą, że można z niej korzystać na 90 proc. telefonów obecnych na polskim rynku. Wymagana aplikacja jest dostępna zarówno w wersji na zwykłe telefony z obsługą Javy, jak i w wersji na smartfony: iPhone, Android, Symbian, Windows Mobile, wkrótce również na BlackBarry.

Instalacja aplikacji w telefonie jest prosta – podczas zakładania konta na podany numer telefonu przychodzi link do aplikacji. Klikasz na link, łączysz się z internetem, pobierasz i instalujesz program, i gotowe.

Oczywiście możliwe jest korzystanie ze SkyCash przez stronę internetową.

Pieniądze na koncie

Jeśli chcesz płacić za pomocą SkyCash lub przesyłać znajomym pieniądze, musisz zasilić założone konto dowolną kwotą. Możesz to zrobić przelewem bankowym, przekazem pocztowym lub za pomocą usługi online Przelewy24. Ta ostatnia jest najszybsza – pieniądze trafią na konto natychmiast po wykonaniu operacji przelewu.

Osoba, do której wysyłasz pieniądze, nie musi mieć konta w SkyCash. Ale będzie musiała je założyć, aby z nich skorzystać. Pieniądze może wydać w systemie SkyCash albo wskazać rachunek bankowy, na który zostaną przekazane.

Opłaty

Korzystając ze SkyCash, tylko w jednym przypadku płacimy prowizję – gdy przesyłamy pieniądze innej fizycznej osobie, opłata wynosi 29 gr. Gdy płacimy za produkty lub usługi, prowizję bierze na siebie właściciel sklepu czy usługodawca. SkyCash pobiera 2 zł za utrzymanie konta, gdy nie wykonujesz żadnych transakcji. Przynajmniej jedna transakcja miesięcznie zwalnia z tej opłaty. Przelanie kwoty z rachunku SkyCash na rachunek bankowy kosztuje 2 zł.

Inne sposoby dokonywania drobnych płatności

 • mPay
  Może działać na każdym telefonie komórkowym. Pozwala po założeniu i zasileniu konta płacić za przejazdy komunikacją miejską, parkingi, zakupy w automatach z napojami i przekąskami oraz za produkty czy usługi w miejscach, w których znajduje się plakietka mPay. Płatność polega na wpisywaniu w telefonie specjalnych kodów przypisanych do usługi i miejsca, w którym jest realizowana. Umożliwia również przelewanie pieniędzy na konto innych użytkowników usługi.
  www.mpay.pl
 • Płatności zbliżeniowe
  Są dokonywane za pomocą specjalnej karty z mikroprocesorem po zbliżeniu jej do czytnika realizującego takie płatności. Bank Zachodni WBK wydaje karty zbliżeniowe oparte na technologii MasterCard PayPass oraz Visa payWave. ING Bank Śląski oferuje karty działające w systemie PayPass. Karty zbliżeniowe oferuje swoim klientom operator Era (Era PayPas), we współpracy z Polbank EFG i MasterCard. Tę kartę można przykleić do tylnej ścianki telefonu. W kwietniu br. Plus zaczął wdrażać płatności zbliżeniowe za pomocą komórki (najpierw Samsung Avila), z aplikacją Visa payWave na karcie SIM. Na razie oferta jest dostępna dla klientów Banku Zachodniego WBK korzystających z sieci Plus i używających kart zbliżeniowych Visa payWave, wydanych przez BZ WBK.
  www.plus.pl

Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

 • 2023
 • 2022
 • 2021
 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto