A A A

Przyspiesz internet

PC Format 01/2011
Nie musisz płacić za wydajniejsze łącze, by zauważalnie poprawić działanie sieci. Wystarczy, że zmienisz serwer DNS niezbędny do przeglądania internetu na szybszy. To nic nie kosztuje. [Bartłomiej Mrożewski] 

Zawsze, gdy wchodzisz na stronę internetową, komputer łączy się z serwerem Domain Name System (DNS). Tłumaczy on podaną przez ciebie nazwę domeny na postać cyfrową, czyli numer IP: 217.74.70 184. Dzięki temu komputer wie, skąd ma pobrać treść witryny.

Jeśli masz standardowo skonfigurowane łącze internetowe, zapewne używasz serwera DNS swojego dostawcy usług internetowych. Można go zastąpić lepszymi usługami.

Alternatywne DNS-y

W internecie jest wiele wyspecjalizowanych serwerów DNS, takich jak OpenDNS, Symantec DNS, Clear- Cloud DNS czy Google Free DNS, które mają dużo większą wydajność i są odporne na przeciążenie. Serwery te wykorzystują dużą pamięć podręczną, w której przechowują nazwy domen i powiązane z nimi adresy IP. Nie muszą więc za każdym razem łączyć się z DNS-ami, obsługującymi poszczególne hierarchie domen, by poznać adres IP witryny. Sięgają do własnej szybkiej pamięci, co skraca czas tłumaczenia adresu o cenne milisekundy. Ponieważ kolejne strony wczytujemy co chwilę, milisekundowe oszczędności się kumulują.

Poza tym usługodawcy specjalizujący się w DNS-ach rozrzucają swoje serwery w kilkudziesięciu lokalizacjach na świecie. To powoduje, że niezależnie od tego, skąd się łączysz, usługa działa tak samo szybko. Duża liczba serwerów obsługujących DNS przekłada się także na niezawodność i odporność na obciążenie w godzinach szczytu.

Dodatkowe usługi

Alternatywne DNS-y oferują wiele usług niedostępnych w typowych, operatorskich serwerach DNS. Znany jest z nich przede wszystkim renomowany serwis OpenDNS (ramka „Dodatkowe funkcje serwera OpenDNS” i warsztaty).

Inne serwery DNS także mają swoje specyficzne funkcje. Na przykład DNS Symanteca zabezpiecza przed połączeniem z serwerami rozpowszechniającymi malware. Podobnie działa ClearCloud DNS, który specjalizuje się w blokowaniu połączeń z botnetami. Tylko DNS Google nie ma na razie dodatkowych funkcji, a jego twórcy skupiają się na zapewnieniu jak najszybszego tłumaczenia domen na adresy IP.

Testy szybkości DNS-u

Zanim wybierzesz jeden spośród różnych serwerów DNS, przetestuj ich wydajność na własnym łączu. Najlepszym narzędziem do tego jest Namebench (znajdziesz go na naszym krążku). Program ma wbudowaną listę najważniejszych, alternatywnych DNS-ów, które sprawdza i porównuje do używanego przez ciebie serwera. Szybkość połączeń jest testowana na dużej próbie domen, które są pobierane z historii odwiedzonych przez ciebie stron. Możesz też wykorzystać do testów listę 10 tys. najpopularniejszych domen na świecie, zestawioną przez serwis Alexa.

Pomiary prędkości trwają kilkanaście lub kilkadziesiąt minut w zależności od szybkości połączenia internetowego. Na końcu program zwraca listę 11 najszybszych serwerów DNS. Szczegółowe wyniki testu są wyświetlane w oknie przeglądarki internetowej. Oprócz danych numerycznych znajdziesz tam wykresy ilustrujące wydajność poszczególnych serwerów. 

Wyniki testu zależą w dużej mierze od topologii sieci i położenia klienta względem serwera DNS dostawcy internetu. Jeśli jesteś blisko, program może wskazać aktualnie używany DNS jako najszybszy, ze względu na małe opóźnienie w przekazywaniu pakietów. Nawet wtedy warto wypróbować alternatywny DNS, który może działać szybciej. 

Najlepsze alternatywne DNS-y

www.opendns.com/start/
http://code.google.com/speed/public-dns
www.clearclouddns.com
www.nortondns.com


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto