Porady
Router za niewielkie pieniądze
PC Format 2/2019

Router to jeden z tych sprzętów, których generalnie się nie docenia. No bo po co? Kupić, zainstalować, postawić za biurkiem lub na parapecie i zapomnieć. Tego rodzaju założenie warto jednak poddać gruntownej weryfikacji w końcu to od routera w dużej mierze zależy komfort surfowania po sieci. Grzegorz Karaś

1. miejsce - TP-Link Archer C6

Najdroższy w naszym zestawieniu, ale równocześnie też najszybszy. Wyposażono go w gigabitowe porty LAN, co już samo w sobie sprawia, że sprzęt jest warty uwagi i będzie najlepszym wyborem dla tych, którzy przede wszystkim polegają na skrętce. Równocześnie jednak jest to najlepszy wybór spośród zebranych przez nas modeli w kwestii wydajności sieci bezprzewodowej. Deklarowana maksymalna przepustowość to 300 + 867 Mb/s odpowiednio dla pasma 2,4 i 5 GHz. W praktyce oczywiście jest mniej, ale i tak C6 pozostawił konkurencję w tyle. To najlepszy router, jeśli chodzi o pasmo 5 GHz. Osiągnął najwyższe transfery w trzecim punkcie pomiarowym, bez większych problemów przebijając się z sygnałem przez ściany i strop. O dziwo jednak, w bardziej tradycyjnej częstotliwości wypadł już gorzej, bo na tle pozostałych poniżej przeciętnej. Cieszy bardzo wygodne zarządzanie ruchem: możemy pogrupować użytkowników w trzy grupy i przydzielać im zasoby automatycznie, wedle wcześniej wprowadzonego podziału. Mamy też dostęp do moderacji urządzeń i treści przez system filtrowania tych pierwszych oraz odsiewanie przez słowa kluczowe tych drugich, choć z tym ostatnim akurat mieliśmy problem. Obsługę całości z kolei ułatwia aplikacja Tether dla urządzeń Android i iOS, która pozwala na prostą zmianę ustawień urządzenia. Nie licząc wspomnianej niskiej wydajności sieci 2,4 GHz między piętrami, to do pełni szczęścia w tym modelu brakuje jedynie gniazda USB i możliwości wpięcia za jego pośrednictwem do lokalnej sieci np. drukarki.

PLUSY:
 • bardzo dobra wydajność sieci 5 GHz
 • dobry zasięg
 • rozbudowany system
MINUSY:
 • przeciętna wydajność 2,4 GHz na duże odległości
 • brak USB

2. miejsce - Asus RT-AC51U

Bardzo ciekawe urządzenie, które zaskakuje dużymi możliwościami. Asus RT-AC51U może poszczycić się najbardziej rozbudowanym systemem operacyjnym spośród wszystkich zebranych tu urządzeń. Sporo tu różnego rodzaju opcji do zarządzania ruchem, treścią, diagnostyki itd., jednak na pierwszy plan zdecydowanie wysuwają się te związane z obsługą gniazda USB. Co prawda to ostatnie jest w wersji 2.0, jednak na tle konkurencji to i tak unikat. Możemy za jego pośrednictwem podłączyć drukarkę, udostępniać pliki w sieci lokalnej i internecie, a nawet skonfigurować FTP czy wpiąć modem 3G/4G. Jak na urządzenie kosztujące nieco powyżej 100 zł – jest świetnie! Niestety, ma też swoje wady – i to poważne. Pasmo 5 GHz jest bezużyteczne na większe odległości. Testując sprzęt w trzecim punkcie pomiarowym, udało nam się co prawda sprawdzić upload, który okazał się kiepski, ale już pobieranie między piętrami okazało się zadaniem, które przerosło RT-AC51U. W ramach tego samego piętra było już zdecydowanie lepiej – tak czy inaczej jednak urządzenie Asusa musi uznać wyższość Archera C6. O wiele lepiej router radzi sobie w paśmie 2,4 GHz, zapewniając jedne z lepszych rezultatów w poszczególnych kategoriach. Gdyby jeszcze producent zastosował porty gigabitowe, to naprawdę nie byłoby już powodów do narzekań.

PLUSY:
 • wyjątkowo rozbudowany system operacyjny
 • port USB
 • wydajność 2,4 GHz
MINUSY:
 • brak gigabitowych portów
 • fatalny zasięg sieci 5 GHz

3. miejsce - Edimax BR-6208AC v2

Nie przypadł nam do gustu system operacyjny tego urządzenia. Jest co prawda dość funkcjonalny i przejrzysty, całość jednak sprawia wrażenie oprogramowania przygotowanego w sposób niechlujny, warstwa wizualna zaś po prostu odrzuca. Mimo usilnych starań i przeprowadzenia aktualizacji oprogramowania nie udało nam się też włączyć dodatkowych sieci bezprzewodowych, choć zgodnie z deklaracjami producenta powinniśmy mieć możlwość użytkowania aż ośmiu: czterech normalnych i czterech dla gości. Nie zmienia to jednak faktu, że te, które są, sprawiają się bardzo dobrze. Edimax zapewnia świetną wydajność w paśmie 2,4 GHz. Między piętrami co prawda transfery znacznie spadają, tym niemniej sprzęt pracował na tyle stabilnie, że bez problemów oglądaliśmy filmy na YouTube w rozdzielczości Full HD. Ciekawostką jest, że przepięcie się na pasmo 5 GHz nie przynosi znaczących korzyści – transfery przyjmują bardzo podobne wartości do tych na częstotliwości 2,4 GHz. To atrakcyjny sprzęt również ze względu na stosunkowo niską cenę: za 99 zł dostajemy urządzenie nieco toporne, jeśli chodzi o obsługę, ale za to funkcjonalne i w przeciwieństwie do drugiego testowanego przez nas modelu tej samej marki – stabilnie działające. Jeśli ktoś chce sprzętu, który na samym początku raz skonfiguruje i potem o nim zapomni, to BR-6208AC v2 będzie w porządku.

PLUSY:
 • przyzwoita wydajność w paśmie 2,4 GHz
 • 5 GHz działa w porządku...
MINUSY:
 • ....choć mogłoby być szybsze
 • toporny w wyglądzie i obsłudze system operacyjny


Zobacz również