A A A

Rozrywka z Pingwinem

PC Format 05/2010
Ubuntu to całkiem multimedialny system. Bez większych kłopotów obejrzysz pod nim swoje filmy, wysłuchasz ulubionej muzyki czy skatalogujesz zdjęcia. Jak zwykle przy minimum niezbędnych ustawień. [Krzysztof Roszak]

Jakie pliki odtworzy Ubuntu?

W wyniku działania opisywanego w artykule skryptu system zostanie wyposażony w komplet dekoderów, co pozwoli odtworzyć za pomocą domyślnych aplikacji niemal wszystkie formaty audio i wideo. W odtwarzaczu muzyki będzie więc można odegrać zarówno zwykłe „empetrójki”, jak i pliki Windows Media, OGG Vorbis czy FLAC. Wspierane są też radia internetowe nadające w tych formatach. W kwestii wideo jest podobnie: odtworzysz filmy AVI zakodowane DivX-em/XviD-em, pliki WMV, płyty DVD-Video zabezpieczone mechanizmem ochrony praw autorskich (CSS), a także nagrania High Definition (x264/MKV etc.). W tym ostatnim przypadku pamiętaj, że podobnie jak w Windows potrzebny jest albo mocny, wielordzeniowy procesor (minimum klasy Core 2 Duo czy szybszy Athlon X2), albo karta graficzna ze sterownikami wspierającymi akcelerację wideo. Dopóki ich nie wgrasz, filmy będą bowiem odtwarzane w 100 proc. na CPU.

Skrypt zainstaluje też wtyczki do Javy i Flasha dla Firefoksa (i innych przeglądarek, np. Opery, które zechcesz później doinstalować), więc z oglądaniem filmów na YouTube nie będzie problemów.

Opisywana w PC Formacie polska edycja Ubuntu różni się od oficjalnej nie tylko spolszczeniem systemu już od chwili instalacji. Oferuje także kilka przydatnych polskim użytkownikom narzędzi, jak choćby opisywany miesiąc temu pakiet UbuDSL do łączenia z neostradą. To także pomocny skrypt konfiguracyjny, upraszczający do minimum podstawowe czynności, jak wgranie niezbędnych kodeków audio i wideo, skonfigurowanie odtwarzaczy wideo do poprawnego wyświetlania polskich napisów w filmach czy wreszcie wgranie wtyczek do filmów Flash i obsługi apletów Javy w przeglądarkach internetowych.

Instalacja kodeków i pakietów pomocniczych

Krokiem, który rozwiązuje praktycznie wszystkie potencjalne problemy związane z odtwarzaniem multimediów, jest dokończenie konfiguracji systemu kreatorem konfiguracji Koliberka.


Uruchom ponownie konfigurator, klikając na pulpicie ikonę Skonfiguruj Koliberka. Pierwszy ekran pomiń, wciskając klawisz [Enter]. Po wyświetleniu się polecenia Wybierz opcję wciśnij [1], a potem [Enter], by uruchomić proces automatycznej instalacji brakujących komponentów.


Konfigurator wyświetli następnie, co zamierza zainstalować – na pytanie: Czy chcesz automatycznie skonfigurować Ubuntu? odpowiedz [T] i wciśnij [Enter]. Następnie trzeba będzie podać hasło do swojego konta, po czym rozpocznie się pobieranie i instalacja pakietów. Może to potrwać nawet kilkanaście minut, w zależności od przepustowości łącza.


W trakcie instalacji oprogramowania będziesz musiał zaakceptować licencje Javy – w obu przypadkach klawiszem [Tab] zaznacz pozycję OK lub Tak i potwierdź wybór klawiszem [Enter], by zaakceptować licencje.


Po zakończonej instalacji niezbędnych komponentów multimedialnych będziesz miał możliwość dogrania przydatnych narzędzi, tzn. automatycznego pobieracza napisów do filmów czy skryptu do montowania (podglądania) obrazów ISO jak zwykłych archiwów. W celu ich wgrania odpowiedz twierdząco na pytanie:


Ostatnim krokiem konfiguracji jest możliwość wgrania narzędzi niezbędnych do samodzielnej kompilacji programów. Nie jest to potrzebne do codziennej pracy, lecz przyda się, gdy po lepszym zaznajomieniu się z Linuksem zechcesz np. wgrać jedno z wielu drobnych narzędzi, których nie ma w repozytorium. Na pytanie:

możesz więc odpowiedzieć również [T], ale możesz ten krok spokojnie pominąć, wybierając [N]. W razie potrzeby będziesz mógł te pakiety dograć w późniejszym czasie.


To wszystko – po zakończeniu przez skrypt czynności konfiguracyjnych wciśnij [Enter], by powrócić do głównego menu programu. Tam wybierz [0] (zero), by go zamknąć. Tak przygotowany system można już bez problemów wykorzystać w celach rozrywkowych.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto