A A A

Skrzynka na miarę

PC Format 12/2007
Obudowa to niezbyt doceniany element zestawu komputerowego. Tymczasem od jej jakości i wewnętrznych rozwiązań konstrukcyjnych zależy łatwość montażu podzespołów i warunki ich pracy. Pokazujemy, jak wybrać właściwą obudowę i porównujemy różne modele.
W artykule znajdziesz:
  • Wskazówki, jak dobrać obudowę do własnych wymagań
  • Informacje, jakie użyteczne dodatki powinna mieć obudowa
  • Odpowiedź, czy obudowa może zapewnić cichą pracę komputera
  • Wyniki testu obudów w cenie do 400 zł
Rodzaj obudowy jest zależny od komponentów, jakie chcesz w niej zamontować, a także od twoich indywidualnych potrzeb. Możesz wybrać obudowę o dowolnej wielkości, z różnym wyposażeniem i rozmaitymi ułatwieniami umożliwiającymi montaż podzespołów.

Zależnie od płyty

Wybierając obudowę do nowego komputera, najpierw powinieneś określić rodzaj płyty głównej, jaką zamierzasz w niej zainstalować. Na rynku jest wiele modeli płyt w standardach ATX i micro ATX, które różnią się wymiarami i w niektórych obudowach się nie zmieszczą. Nie będziesz w stanie zainstalować płyty ATX w małej obudowie SFF, ale w większej zamontujesz już dowolną płytę główną. Lepiej więc kupić większą obudowę – stworzy to możliwość większego wyboru płyty w przyszłości.

Decyzję odnośnie samych wymiarów obudowy musisz natomiast podjąć zgodnie z własnymi preferencjami (może np. chcesz, by pecet zajmował niewiele miejsca) lub przewidywaną liczbą podłączonych do komputera dysków twardych i napędów optycznych, z których zamierzasz korzystać w przyszłości. Jeżeli masz specyficzne wymagania, np. chcesz często przenosić komputer, zainteresuj się obudowami z dodatkowymi uchwytami do przenoszenia, a także lekkimi modelami wykonanymi z aluminium.

Najważniejsze wyposażenie

Warto rozważyć, czy nabyć obudowę z zasilaczem, czy bez. W większości tańszych obudów są montowane przeciętne zasilacze, sprawdzające się dobrze w biurowych konfiguracjach, ale nie zawsze w komputerze domowym, który bywa rozbudowywany o bardziej obciążające podzespoły (zwłaszcza procesor i kartę graficzną). Nie dajmy się zwieść nominalną mocą zasilacza, ponieważ nie każdy jest w stanie dostarczyć rzeczywiście taką moc, jaką podaje producent (nie wspominając już o występujących wahaniach napięć zasilających).

Jeżeli wybierzesz model z zasilaczem, sprawdź, czy jest to zasilacz markowy. Często różnica w cenie między podstawowym a lepszym modelem nie jest warta ryzyka konieczności wymiany uszkodzonych podzespołów, gdy zasilacz ulegnie awarii.

Standardem konstrukcyjnym są już gniazda USB i wyjście słuchawkowe umieszczone na przednim panelu obudowy – unikasz konieczności gimnastykowania się przy podłączaniu pamięci USB flash.

Wentylacja

Ważnym aspektem obudowy jest wentylacja jej wnętrza. Dobra obudowa to taka, w której można zamontować przynajmniej dwa dodatkowe wentylatory – na przedniej i tylnej ściance. Wentylator przedniej ścianki powinien być umiejscowiony na samym spodzie, by wdmuchiwał chłodne powietrze do środka. Drugi powinien wyciągać nagrzane powietrze na zewnątrz.

Konstrukcja niektórych obudów umożliwia ponadto instalację dodatkowych wentylatorów na ściankach bocznych, co również jest dobrym pomysłem. Oczywiście najlepiej, jeżeli obudowa ma już fabrycznie zainstalowane wentylatory, by nie trzeba było ich dokupować.

Wentylacja obudowy jest ściśle powiązana z jej wielkością. W mniejszych modelach łatwiej zapewnić prawidłowy obieg powietrza. W większych może to być utrudnione, dlatego warto zainstalować w nich dodatkowe wentylatory, które umożliwią właściwy przepływ. Jeżeli w obudowie jest już zainstalowany wentylator, trzeba się zorientować, czy cicho pracuje, by nie przeszkadzał w korzystaniu z komputera.

Jakość wykonania

Przy zakupie obudowy trzeba koniecznie zwrócić uwagę na jej wykonanie. Dotyczy to w szczególności materiałów wykorzystanych w jej konstrukcji. Dobrze, gdy stelaż obudowy jest zrobiony z solidnej jakościowo blachy (najlepiej stali), o wygładzonych krawędziach, które nie stwarzają zagrożenia pokaleczenia się podczas montażu podzespołów.

Ważny element stanowią rozwiązania konstrukcyjne wewnątrz obudowy. Większość obudów ma standardowo instalowane podzespoły, tj. napędy i karty rozszerzeń montowane za pomocą śrubek. W niektórych modelach producenci stosują jednak znacznie wygodniejsze rozwiązania, jak szyny montażowe do dysków twardych, umożliwiające zamontowanie dysku bez konieczności używania narzędzi.

Cechy dobrej obudowy

Jakość materiałów
Dobra obudowa powinna być wykonana z solidnych materiałów o wysokiej jakości – dotyczy to w szczególności blachy użytej do konstrukcji stelażu i ścianek bocznych. Stalowa blacha przede wszystkim lepiej tłumi drgania pracujących napędów.

Montaż bez użycia śrubek
Dobra konstrukcja obudowy umożliwia łatwy dostęp do jej wnętrza i zamontowanie komponentów komputera bez potrzeby korzystania z narzędzi. To cecha istotna przede wszystkim dla użytkowników często zaglądających do środka w celu wymiany podzespołów. Dobrze jest także, jeśli obudowa ma szyny lub zatrzaski do zamontowania napędów optycznych i dysków twardych.

Dobra wentylacja
Obudowa powinna mieć jeden lub dwa wentylatory (a przynajmniej przeznaczoną na nie kratkę) gwarantujące poprawny obieg powietrza. Wciągający chłodne powietrze wentylator powinien się znajdować na dole przedniego panelu obudowy, a nagrzane powietrze powinno być usuwane poza obudowę za pośrednictwem wentylatora umieszczonego na tylnej ściance.

Markowy zasilacz
Zasilacz nie może być najtańszy, bo od jego jakości zależy stabilność całego komputera.


Tagi: sprzęt testy
Ocena:
Oceń:
Komentarze (1)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
avatar
toro7
opera
9 listopada 2007, 18:23
błąd w opisie?
W opisie obudowy Chieftec BH-01B-B-B, która zajęła 1 miejsce, według opisów ze strony producenta znajduje się błąd dotyczący wielkości wentylatorów. W PCF podano, że można zamontować wentylatory wielkości 80mm, natomiast producent w swoim opisie podaje wentylatory 92mm http://www.chieftec.pl/index.php?content=2&case=132 http://www.chieftec.eu/index.php?option=com_content&task=view&id=40&Itemid= Akurat zamówiłem tą obudowę + wentylatory (jeszcze nie dojechała) i rzuciło mi się to w oczy. Jestem ciekaw czy autorzy testu mieli specjalną wersję obudowy czy to tylko błąd w opisie? A może myli się producent ;-) podobna sytuacja jest w przypadku Chieftec BH-01B-B-B (3 miejsce w teście) http://www.chieftec.eu/index.php?option=com_content&task=view&id=40&Itemid=
zgłoś do moderacji »
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto