Porady
Skuteczne narzędzie walki ze spamem
PC Format 3/2009

Niechciane wiadomości są zmorą prawie każdego internauty mającego skrzynkę pocztową. Ze zjawiskiem można walczyć na kilka sposobów, m.in. podając tymczasowe adresy pocztowe czy instalując skuteczny program antyspamowy.

Najskuteczniej połączyć ostrożność z dobrym mechanizmem antyspamowym. Jak wynika z naszego testu, skutecznym narzędziem w zakresie asekuracji przed niechcianymi wiadomościami jest aplikacja Cloudmark Desktop. Program zapewnia także ochronę przed phishingiem.

Skuteczny silnik i nieoceniona baza użytkowników

Samo działanie aplikacji Cloudmark jest niezwykle ciekawe i warte wytłumaczenia. Jak program rozpoznaje i klasyfikuje spam? Aplikacja rozpoznaje spam na podstawie informacji zwrotnych zbieranych od ponad miliona użytkowników. Każdy z nich uczestniczy w budowaniu bazy zagrożeń przez wysyłanie rozpoznanych śmieci. Następnie z informacji może korzystać reszta społeczności używającej programu. Niewątpliwie plusem aplikacji jest jej silnik oparty na tzw. wielowymiarowych mapach genetycznych (E-mail Genetic Mapping), które monitorują zarówno listy śmieci, jak i wiadomości mogące stanowić zagrożenie. Każda z wiadomości jest opisywana za pomocą genotypu, który uwzględnia zestaw charakterystycznych „genów”, takich jak nadawca, temat, liczba liter, ich wielkość i wiele innych cech wiadomości. Na podstawie wyników utworzone genotypy są układane w wielowymiarową mapę zarówno wiadomości pożądanych, jak i śmieci, a następnie klasyfikowane. Dane są dostarczane praktycznie w czasie rzeczywistym. W naszym teście Cloudmark wykazał prawie 100-procentową skuteczność.

Obsługa oraz integracja

Instalacja programu Cloudmark pozostaje prawie niezauważona dzięki jego bardzo małemu zapotrzebowaniu na zasoby komputera. Korzystanie z aplikacji jest intuicyjne i łatwe. Program implementuje się jako składnik Microsoft Outlook, Outlook Express, Windows Mail oraz Mozilla Thunderbird. Brakuje niestety integracji chociażby z programem The Bat! Minusem aplikacji, tak naprawdę jedynym, jest jej cena. W Polsce na program Cloudmark do ochrony dwóch stanowisk (komputerów) należy wydać od 70 do 100 zł, zależnie od miejsca zakupu. Z sieci można pobrać wersję testową aplikacji, której wszystkie funkcje są aktywne przez 15 dni. Program znajdziesz na stronie www.cloudmark.com.

PLUSY:
  • Wygodna i łatwa obsługa
  • Wysoka skuteczność filtru antyspamowego
  • Ochrona przed phishingiem
MINUSY:
  • Brak integracji z większą liczbą programów pocztowych


Zobacz również