Porady
Smartfon wolności: fundacja /e/
PC Format 3/2020

Porady z pcformatowej szuflady: Jak uniezależnić się od Googlea i zainstalować /e/ alternatywny system operacyjny dla smartfonów. Piotr Rabiej i Michał MichalskiEtap II
 
Mając już przygotowany komputer, możemy zabrać się za telefon, czyli uruchomić w Androidzie opcje programistyczne.
Rys 4
Dojdziemy do nich bardzo łatwo, wybierając kolejno Ustawienina->system->opcje kompilacji. Uruchomimy je, gdy tę ostatnią opcję siedmiokrotnie klikniemy i włączymy debugowanie US. Tym samym możemy już sterować telefonem z poziomu komputera i instalować nowe oprogramowanie.
 
Pamiętajmy, by po zakończeniu całej operacji instalacji systemu debugowanie wyłączyć. W przypadku gdy tego nie zrobimy, to potem /e/ będzie nam o tym przypominać przy każdym uruchomieniu smartfonu.
 Etap III
 


Skoro mamy już przygotowany komputer i telefon czas na wielki finał. Za pomocą kabla USB łączymy telefon z komputerem i na wyświetlaczu smartfonu zobaczymy komunikat, że podłączono moduł debugowania. Telefon zapyta o zgodę na prawo do debugowania. Należy zaznaczyć, żeby zawsze pamiętał nasz wybór.
Aby sprawdzić czy program ADB znalazł nasz telefon, trzeba użyć komendy adb devices, gdzie powinien pojawić się na liście.
Komenda adb reboot bootloader (tu się pojawia zabawna ilustracja na telefonie) zrestartuje telefon do trybu bootloadera, gdzie będziemy mogli zrootować go za pomocą komendy fastboot oem unlock.Rys 7

 
O powodzeniu operacji informuje nas komunikat widoczny na ekranie telefonu. W tym wszelkie dane (a więc również wcześniejsze aktualizacje Androida, zdjęcia, screenshoty itp) zostaną usunięte. W linii komend CMD ponownie wpisujemy >adb reboot bootloader – gdy telefon przechodzi w tryb fastboot kolejną komendą, którą należy wpisać jest >fastboot boot twrp-x.x.x-x-tissot.im, która wgra obraz recovery pozwalający nam na dalszą instalację systemu.
Rys 8
Przeciągamy w prawo pasek, który jest widoczny na dole ekranu,
Rys 9
a na ekranie telefonu wyświetla się tablica z kafelkami. Klikamy zaawansowane -> ADB Sideload -> swipe. Za ekranie telefonu pojawi się konsola, informująca o gotowości rozpoczęcia sideload i wgrania nowego systemu operacyjnego.
Rys 10
Ponownie wracamy do CMD i rozpoczynamy sideload komendą adb sideload filename.zip.
rys 6
Chwilka cierpliwości, by komputer i telefon wykonały swoje zadania zostaje wynagrodzona pełnym sukcesem, o czym smartfon informuje firmową ikoną nowego systemu.
Zobacz również