A A A

Spotkanie w czasach zarazy

PC Format 3/2020
Wideokonferencje zmieniają sposób, w jaki pracownicy lub uczniowie pracują w domowym zaciszu. Dzięki nowoczesnej technologii osoby oddalone od siebie o dziesiątki, setki, a nawet tysiące kilometrów funkcjonują niemal tak, jakby siedziały przy jednym stole. Robert Szyszka

FreeConference

Bezpłatna wersja FreeConference ma dość spore ograniczenia. W jednej wideokonferencji może wziąć udział za pomocą tej platformy tylko 5 osób. Dlatego to dobry system jedynie dla małych grup. Najtańsza wersja bezkosztowa jest jednak zwolniona aktualnie z opłat przez dwa miesiące. A w przypadku tego wariantu we wspólnym połączeniu może już wziąć 15 osób.

FreeConference logo

Narzędzie jest łatwe w obsłudze i nie wymaga pobierania ani instalacji. Wszystkie operacje (współdzielenie ekranu, plików i korzystanie z tablicy elektronicznej) można wykonać z poziomu przeglądarki internetowej. Moderator kontroluje udział w spotkaniach i ich przebieg. Wariant bezpłatny nie daje możliwości rejestracji spotkania, wariant najtańszy – tylko nagrywanie dźwięku. Dopiero w droższych pakietach da się zapisać wideokonferencję zarówno w formie audio, jak i wideo. Te wersje pozwalają także na udostępnianie strumieni wideo za pomocą serwisu YouTube.

Serwis integruje swoją usługę z Kalendarzem Google i Outlookiem. Ma także narzędzia do podsumowywania i transkrypcji zapisanych spotkań. Jeżeli użytkownik zapłaci za korzystanie z platformy, będzie mógł umożliwić bezpłatne wdzwanianie do konferencji telefonicznych. Limit bezpłatnych minut zależy od wybranego planu, ale wśród krajów, w których usługa jest obecna znajduje się i Polska. Pakiety płatne mają także wyższe bezpieczeństwo – dostęp do połączenia możliwy jest dopiero po podaniu kodu jednorazowego.

+ brak konieczności instalacji oprogramowania

+ narzędzia do transkrypcji rozmów

- duże ograniczenia wersji bezpłatnej

- mniejsza funkcjonalność wersji na iOS-a

FreeConference interfes=js

Google Hnagouts

Aby skorzystać z komunikatora Google Hangouts, wymagane jest aktywne konto Google. Według zapowiedzi, w czerwcu tego roku Google Hangouts ma zostać podzielony na Hangouts Meet oraz Hangouts Chat, Meet zaś stać się częścią pakietu G Suite. Na razie jednak bez problemu można używać tradycyjnego Hangouts bez dostępu do pakietu biurowego. W wersji bezpłatnej liczba osób biorących w wideokonferencji ograniczona jest do 25. W związku z obecną sytuacją Google zniósł jednak limit i z programu do końca maja może korzystać jednocześnie 250 osób. Możliwe jest także udostępnianie strumieni wideo 100 000 odbiorców.

Google Hangouts logo

Usługa działa w oknach przeglądarek i na urządzeniach przenośnych. Za jej pomocą można przesyłać tekst, dźwięk i obraz w jakości HD, rozmawiać z jedną osobą bądź z całą grupą jednocześnie. W wysokiej rozdzielczości prezentowane są również materiały na urządzeniach mobilnych. Hangouts pozwala udostępniać ekran komputera pomiędzy uczestnikami konferencji, przesyłać pliki oraz nagrywać przebieg spotkania (wariant komercyjny). Jego zapis robiony jest na Dysku Google. Ta ostatnia funkcja daje później dostęp do treści rozmowy osobom, które nie mogły w niej bezpośrednio uczestniczyć. Transmisja oraz zapis są oczywiście odpowiednio zaszyfrowane. Za pomocą harmonogramu można wygodnie zaplanować sesję. Aby przyjąć zaproszenie do konferencji, wystarczy kliknąć przesłany link.

+ wygoda używania

- konieczna subskrypcja G Suite do korzystania z Hangouts Meet

Google Hangouts komunikator

Lifesize

Lifesize to jeden z serwisów wideokonferencyjnych, który łączy wysokiej jakości usługę programową z kompletną ofertą sprzętową. W przypadku Lifesize priorytet ma jak najwyższa rozdzielczość wideo, dzięki której wirtualne spotkania coraz bardziej przypominają te rzeczywiste. Serwis obsługuje obraz 4K, o ile oczywiście taki sygnał przesyłają kamery użytkowników i nie jest on ograniczany przepustowością łącza. W najwyższej rozdzielczości działa nie tylko wideo pomiędzy uczestnikami konferencji, ale także funkcje udostępniania ekranu. Dla wersji bezpłatnej zarezerwowana jest jednak tylko rozdzielczość 1080p. W tym przypadku czas pojedynczego spotkania nie może również przekroczyć 90 minut, a liczba uczestników – 25 osób.

Lifesize logo

Uczestnicy wideokonferencji mogą łączyć się ze sobą za pomocą przeglądarek, aplikacji zainstalowanych na komputerach stacjonarnych, jak również urządzeń mobilnych. W przypadku przeglądarek, pełna funkcjonalność serwisu możliwa jest do uzyskania z poziomu Chrome’a i Edge’a. Spotkania można uruchamiać przy użyciu wiadomości pocztowych, po kliknięciu na przesłane łącze, jak również za pomocą kalendarza. Możliwość tworzenia harmonogramów znacznie ułatwia pracę. Lifesize współpracuje z G Suite’em, Outlookiem, MS Exchange’em i Office’em 365.

Połączenia wideo to oczywiście najważniejsza usługa serwisu, ale komunikacja może odbywać się także za pomocą wiadomości tekstowych albo głosowych. Dla użytkowników dostępne są połączenia 1-1 oraz konferencyjne, mogą skorzystać także z udostępniania ekranu oraz tablicy elektronicznej.

Przebieg konferencji można nagrywać, ta funkcja jest jednak nieosiągalna w wariancie bezpłatnym. W serwisie można również przeprowadzać webinaria, a po wykupieniu dodatkowej usługi, strumienie wideo mogą być odbierane jednocześnie aż przez 10 000 osób. Przesyłane dane szyfrowane są algorytmem AES w wersji 128-bitowej, a dane zapisane na dyskach serwisu 256-bitową wersją tego algorytmu.

+ wysoka jakość wideo

+ współpraca z wieloma usługami zewnętrznymi

- słabsze szyfrowanie transmisji

- droga oferta sprzętowa

Lifesize komunikator

Microsoft Teams

Przygotowana dla większych grup użytkowników aplikacja Microsoft Teams integruje się z programami Office 365 i usługami jak SharePoint czy Exchange. Została przygotowana jako odpowiedź na rosnącą popularność narzędzi do zdalnej współpracy. Ale Teams to nie tylko platforma współpracy, lecz także komunikator tekstowy, audio i wideo. Obsługuje konwersacje 1-1 i czaty oraz wideokonferencje grupowe. Umożliwia współdzielenie ekranu i wspólną pracę grupy osób nad różnymi dokumentami Office’a. Pozwala udostępniać pliki, publikować strumienie wideo dla 10 tysięcy odbiorców i przesyła obraz w jakości HD. Korzystający z tej platformy Microsoftu, mogą też używać dysku internetowego OneDrive. Planowanie spotkań ułatwia harmonogram i kalendarz Outlooka. Osoby, które nie mogą wziąć udziału w wideokonferencji mają możliwość obejrzeć z nagrania. Oczywiście transmisje i zapisy są szyfrowane.

Teams

Microsoft Teams działa w Windows, można go zainstalować na urządzeniach z macOS-em, Androidem i iOS-em. Jeżeli ktoś nie potrzebuje stacjonarnej wersji programu, może korzystać z połączeń za pomocą przeglądarki. Nawet bez instalacji dodatkowych wtyczek. Rozbudowany zestaw funkcji powoduje jednak, że trzeba poświęcić sporo czasu na naukę obsługi platformy. Nie jest to więc narzędzie do natychmiastowego wdrożenia.

To, co jest dużym plusem programu, a więc głęboka integracja z aplikacjami Office’a może być postrzegane jednocześnie jako wada. Żeby korzystać z Microsoft Teams, trzeba być użytkownikiem usługi Office 365, a pakiet nie należy do tanich.

+ integracja z Office’em 365

+ duże możliwości współpracy użytkowników

- konieczność zakupu Office’a 365

- niewygodna obsługa, zwłaszcza wersji mobilnych

Roundee

Roundee nie wymaga instalacji. To wygodna w obsłudze, przejrzysta platforma konferencyjna bazująca na przeglądarce. Działa w systemach stacjonarnych i na urządzeniach mobilnych. Zaproszone na wirtualne spotkanie osoby nie muszą się nawet rejestrować.

Bezpłatny wariant programu umożliwia utworzenie wideokonferencji dla 14 osób. Nie ogranicza przy tym czasu jej trwania. Zaproszenia do współuczestnictwa przesyłane są w postaci adresów URL, a czas określany za pomocą harmonogramu. Spotkania mogą być rejestrowane, a nagranie pobrane na dysk po jego zakończeniu. Serwis umożliwia zapis wideo bądź audio. Za darmo (w chmurze) można przechowywać plik zawierający godzinę nagrań (przez 3 miesiące). Nad każdym spotkaniem czuwa w Roundee moderator. Odpowiada on za przydzielanie głosu, aktywowanie bądź blokowanie mikrofonów i kamer. Może także wyłączyć danego uczestnika ze spotkania.

Roundee

Serwis ma możliwość współdzielenia ekranu. Funkcja działa jednak tylko w Chromie i Firefoksie. Użytkownicy platform mobilnych mogą jedynie oglądać udostępniany zasób. Dostępna jest za to tablica elektroniczna do wspólnej pracy oraz opcja robienia notatek ze znacznikiem czasowym. Uczestnicy mogą przesyłać między sobą pliki o wielkości do 25 MB. Transmisja oraz zapisane w internecie informacje są szyfrowane.

Roundee to mniej znana, ale doskonała propozycja dla małych i średnich grup użytkowników. Serwisowi brakuje jedynie przejrzystej informacji o kosztach i możliwościach wersji płatnej. Wszystko ustalane jest indywidualnie z potencjalnymi klientami.

+ wygodna obsługa

+ rozbudowane funkcje współpracy

+ brak konieczności instalacji i rejestracji

- brak możliwości tworzenia webinariów

Skype

To aktualnie jedna z popularniejszych platform komunikacyjnych i jedna z wiodących pod względem dynamiki przyrostu liczby użytkowników. Skype działa w Windowsie, macOS-ie, Linuksie, na platformach mobilnych z Androidem i iOS-em ale również na Xboksie. Pozwala także dzwonić na zwykłe telefony. Tak, jak i pozostałe usługi, umożliwia przesyłanie komunikatów tekstowych oraz kontakt głosowy, zarówno grupowy, jak i pojedynczy. Bezpłatna wersja daje dostęp do połączeń wideokonferencyjnych dla 25 osób jednocześnie. Nie ma przy tym ograniczeń, co długości spotkania.

Jeżeli ktoś ma większe wymagania, może skorzystać z wariantu płatnego. Limit wzrasta wtedy do 250 osób. Trzeba jednak pamiętać, że ta wersja jest stopniowo integrowana z innymi usługami Microsoftu.

Skype pozwala współdzielić ekran i rejestrować spotkania. Przesyła wideo w jakości HD. Nie obsługuje natomiast strumieni internetowych. Podstawowa wersja ma wbudowany harmonogramu, wersje biznesowe współpracują z Office 365. Jedną z zalet Skype jest też translator głosowy obejmujący dziesięć języków (nie ma wśród nich polskiego) oraz tekstowy obsługujący około 60 języków.

Minusem Skype’a jest niewygodna instalacja i rejestracja. Zwłaszcza, gdy użytkownikami mają być dzieci przypisane do grupy rodzinnej. Zniechęca też niejasno skonstruowana oferta biznesowa. Trudno na pierwszy rzut oka zorientować się, jakie usługi i w jakim zakresie trzeba wykupić, by korzystać ze wszystkich funkcji programu. Oprócz zwykłego Skype’a jest też bowiem Skype dla edukacji, działający wcześniej Skype dla biznesu został zastąpiony narzędziem Microsoft Teams, a Teams z kolei jest częścią usługi Office 365.

+ do 25 osób w bezpłatnej wideokonferencji

+ tłumacz głosowy i tekstowy

- niejasno skonstruowana oferta komercyjna

- konieczność zakupu Office 365 w najbardziej rozbudowanej opcji


Skype

Uber Conference

UberConference to kolejna platforma wideokonferencyjna funkcjonująca w przeglądarkach internetowych. Nie trzeba instalować żadnego dodatkowego oprogramowania, by móc pisać, rozmawiać i widzieć innych uczestników spotkania. Wprawdzie dostępne są aplikacje mobilne, ale i na tych platformach można używać wersji przeglądarkowej.

Uber logo

W przeciwieństwie do Roundee, dostęp do spotkania zabezpieczony jest dodatkowym pinem. Minimalizuje to ryzyko, że dostęp do wideokonferencji uzyska osoba nieuprawniona. Z drugiej strony komplikuje korzystanie. Usługa obsługuje wideo w jakości HD, ma funkcje udostępniania i współdzielenia ekranu oraz tablicę elektroniczną. Sesje można nagrywać i odtwarzać w późniejszym czasie. Zapis dotyczy jednak tylko dźwięku. Bezpieczeństwo gwarantowane jest przez szyfrowanie danych.

Bezpłatna wersja UberConference zapewnia wideokonferencje dziesięciu osobom. Ogranicza też czas trwania takiego spotkania do 45 minut. To trochę mało. Z powodu zaistniałej sytuacji właściciel platformy zniósł jednak niektóre ograniczenia dotyczące czasu i liczby uczestników. Wariant płatny programu obsłuży 100 osób. Serwis nie strumieniuje obrazu oraz jest pozbawiony narzędzi do prowadzenia webinariów, ale ma za to narzędzia voice intelligence, pozwalające na przykład robić transkrypcję przeprowadzanych spotkań i na jej bazie automatycznie tworzyć zadania bądź wpisy kalendarza. UberConference współpracuje ze Slackiem, Outlookiem i pakietem G Suite.

+ brak konieczności instalacji

+ możliwość nagrywania i odtwarzania spotkań

+ funkcje voice intelligence

- duże ograniczenie czasu konferencji w wariancie bezpłatnym

UberConference

WhatsApp

WhatsApp to głównie mobilna aplikacja dla smartfonów, bardziej komunikator z możliwością przeprowadzania wideokonferencji, niż narzędzie do internetowej współpracy. Nie zmienia to jednak faktu, że ma wszystkie niezbędne do pracy funkcje. Program działa na iOS-ie, Androidzie i platformach stacjonarnych. Minusem jest konieczność powiązania programu z numerem telefonu. Poza tym, by skorzystać z komunikatora na komputerze stacjonarnym, trzeba mieć w tym samym momencie aktywną sesję programu na smartfonie/tablecie.

WhatsApp

Aplikacja umożliwia przesyłanie wiadomości tekstowych, plików multimedialnych oraz obrazu pomiędzy dwoma telefonami komórkowymi. Komunikacja możliwa jest pomiędzy dwiema osobami oraz w obrębie grup. Maksymalna liczba uczestników wideokonferencji to 256, a rozmiar przesyłanego pliku to 100 MB. Nie ma ograniczeń, co do czasu trwania rozmowy. Program ma funkcje geolokalizacyjne, choć bez udostępniania i współdzielenia ekranu ani rejestrowania rozmów. Nie współpracuje też z żadnym harmonogramem.

Narzędzie jest chwalone za poziom bezpieczeństwa. Szyfrowanie obejmuje całą transmisję i jest tak zorganizowane, że nawet operator usługi nie ma dostępu do zabezpieczonych danych.

+ wysoki poziom bezpieczeństwa

+ wygoda obsługi

- konieczność powiązania z numerem telefonu

- zależność aplikacji stacjonarnej od działania wersji mobilnej

Zoom

Zoom to jeden z popularniejszych serwisów wideokonferencyjnych. Pozwala organizować wirtualne spotkania i webinaria, ma narzędzia do komunikacji i współpracy. Wiele funkcji kierowanych jest do odbiorcy edukacyjnego. Moderator może dawać i odbierać głos, wyciszać uczestnika, a biorący udział w lekcji uczeń ma do swojej dyspozycji funkcje sygnalizujące chęć zabrania głosu. Można również skorzystać z narzędzi udostępniania i współdzielenia ekranu oraz tablicy elektronicznej, przesyłać tekst, pliki, zrzuty ekranu. Co ważne, wszystko działa w bezpłatnej wersji. To między innymi powód tego, że popularność mobilnych wersji komunikatora Zoom, w związku ze skutkami ogłoszenia pandemii wzrosła ostatnio aż dwunastokrotnie!

Zoom logo

Jak w większości przypadków, tak i w Zoomie komunikacja może zostać ograniczona tylko do głosu albo tradycyjnego czatu tekstowego. Spotkanie w grupie da się błyskawicznie przekształcić w rozmowy 1-1. W wariancie bezpłatnym w jednej sesji wideo może uczestniczyć aż 100 osób. Niestety, jej długość ograniczono do 40 minut. Po wykupieniu abonamentu z wideokonferencji może skorzystać aż do 1000 osób, a z webinariów do 10 000 osób. Serwis przesyła wideo w jakości HD.

Zoom działa dzięki programom w wersji dla Windowsa i macOS-a, a także można z niego korzystać z poziomu przeglądarek i aplikacji na smartfony i tablety. Użytkownicy Chrome’a i Outlooka mogą zainstalować specjalne wtyczki. Skonfigurowane miejsce spotkań może przez cały czas pozostawać w gotowości, a użytkownicy mogą się do niego dołączać w dowolnym momencie. Konferencje da się oczywiście uruchamiać na bieżąco albo planować je za pomocą harmonogramu. W przypadku Zooma spotkania rejestrowane są w pliku lokalnym albo w chmurze. Transmisja szyfrowana jest 256-bitowym algorytmem AES.

Zoom współpracuje ze Skype’em, Outlookiem czy Office’em 365 i z Kalendarzem Google.

+ integracja z wieloma programami

+ wygodna obsługa

- duże ograniczenia czasu wideokonferencji w wersji bezpłatnej

Zoom panel

Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto