A A A

Sprawy na telefon

PC Format 04/2010
Telefon komórkowy uratuje przed jazdą na gapę, pozwoli zapłacić za drobne zakupy lub usługi, pomoże wezwać pomoc czy zablokować skradzioną kartę. Przedstawiamy 11 sposobów zaoszczędzenia czasu, nerwów i pieniędzy dzięki komórce. [Dorota Skalska]

Usług, które pozwalają wykorzystać telefon do praktycznych celów, sukcesywnie przybywa. Jedyny problem to taki, że wiele z nich działa tylko w wybranych miastach, na ograniczonym obszarze. Wymagają też pewnych przygotowań, ale w opisywanych tu przykładach są to proste czynności, zajmujące niewiele czasu. Część powiązana jest z mobilnymi płatnościami, obecnie realizowanymi za pośrednictwem serwisu mPay (www.mpay.pl), w którym trzeba założyć konto i zasilić jakąś kwotą (patrz ramka „System mobilnych płatności mPay w pigułce”). Jeszcze w tym półroczu mogą się pojawić inne serwisy tego typu, a dzięki temu może też szerzej dostępne usługi (patrz ramka „Zapowiadane systemy mobilnych płatności”).

1. Bilet komunikacji miejskiej

W Warszawie, jeśli masz aktywne konto w mPay, kupisz przez komórkę 10 rodzajów biletów ZTM – na autobus, tramwaj i metro, a w Lublinie 2 rodzaje biletów. Mogą to być bilety normalne lub ulgowe.

Jeśli korzystasz z sieci Plus lub Play, wybierasz w celu zakupu biletu bezpłatny numer *145*kod_biletu#, w pozostałych sieciach dzwonisz na numer 791 145 145, płatny wg taryfy operatora, a potem wybierasz tonowo kod biletu (znajdziesz go na naklejkach w pojazdach). Natychmiast dostaniesz informację zwrotną z opisem biletu. Musisz ją zatwierdzić, podając w odpowiedzi kod PIN do usługi mPay (definiujesz go podczas rejestracji konta). Masz już bilet – na ekranie wyświetli się informacja o rodzaju biletu i czasie ważności, dostaniesz też SMS-em potwierdzenie płatności. Gdy pojawi się kontroler, dzwonisz na bezpłatny numer widoczny na jego identyfikatorze (odpowiedni dla twojej sieci), na tej podstawie zweryfikuje on ważność biletu.

2. Bilet kolejowy

Koleje Mazowieckie, Warszawska Kolej Dojazdowa WKD i wybrane pociągi spółki Przewozy Regionalne honorują bilety ZTM aglomeracji warszawskiej na określonym obszarze (sprawdzisz pod adresem www.ztm.waw.pl/?c=145&l=1). Dotyczy to biletów ważnych minimum dobę. Możesz więc w tych pociągach kupić bilet, tak jak opisaliśmy w poprzednim rozdziale.

Bilet z komórki za pośrednictwem mPay kupisz na przejazd pociągami Szybkiej Kolei Miejskiej SKM, podlegającej ZTM w Warszawie; obowiązuje taka sama taryfa jak w innych środkach komunikacji miejskiej.

Prawdopodobnie od 1 czerwca osoby mające konto w mPay będą mogły przez komórkę rezerwować miejsca i kupować bilety na niektóre pociągi PKP na terenie całego kraju. Umożliwi to usługa BILkom, w której trzeba będzie się wcześniej zarejestrować. Telefon musi obsługiwać MMS-y, gdyż zakupiony bilet będzie wysyłany do klienta w postaci grafiki – fotokodu. Więcej na stronie www.sitkol.pl.

3. Wyszukiwanie połączeń

Usługa BILkom jest częścią Systemu Informacyjnego Obsługi Transportu Kolejowego SITKol, który już teraz oferuje mobilne wyszukiwanie połączeń w Polsce i w Europie. Należy wejść w telefonie na stronę wap.sitkol.pl (można też zainstalować aplikację dostępną na stronie na www.sitkol.pl, ważącą ok. 200 KB). Można na niej przeglądać odjazdy i przyjazdy na poszczególnych stacjach, wyszukiwać połączenia kolejowe między dwiema miejscowościami lub połączenie „od drzwi do drzwi” (patrz ramka „Trasa podróży od drzwi do drzwi”). W przyszłości, jeśli dla wybranego połączenia będzie możliwe kupno biletu, wyświetli się przycisk Kup bilet.

Jeśli chcesz tylko sprawdzić połączenie między dwiema stacjami, możesz to zrobić, wysyłając SMS na numer 71 757 (koszt 1,22 zł) z zapytaniem, np. Warszawa Centralna do Gdansk. Otrzymasz informację zwrotną o 5 najbliższych połączeniach. Jeśli w zapytaniu umieścisz dodatkowo godzinę, np. 1630 – dostaniesz informację o 5 połączeniach po tej godzinie, a dla słowa detale – informacje o jednym połączeniu ze stacjami i godzinami przesiadek.

4. Zakupy i usługi

Za zakupy żywnościowe płacisz z mPay w automatach z napojami i przekąskami, w wybranych pizzeriach (w tym sieci Pizza Dominium), barach, bistrach, kawiarniach (np. warszawskich kawiarniach Bliklego). Poza tym w niektórych księgarniach i sklepach. Mobilne płatności akceptuje sieć pralni 5 a Sec, kilka korporacji taksówkowych w Warszawie i Krakowie. Na liście miejsc, gdzie zapłacisz komórką, pojawił się nawet hotel, teatr, usługi stomatologiczne. Usługa jest dostępna w różnym zakresie w 35 miastach oraz w internecie. Tam, gdzie działa mPay, znajdziesz naklejkę z logo usługi. Listę takich miejsc sprawdzisz na www.mpay.pl.

Zasada jest zawsze taka sama. Informujesz sprzedawcę, że będziesz płacić telefonem. Wpisujesz numer widoczny na naklejce w miejscu, gdzie płacisz (zawiera identyfikator przypisany do tego miejsca), i naciskasz przycisk zielonej słuchawki. Pojawi się opis transakcji – jeśli jest poprawny, podajesz swój PIN do usługi mPay. Dostajesz potwierdzenie, że zapłata zostanie zrealizowana z twoich środków. Otrzymuje je również sprzedawca.

Mikropłatności pozwala też realizować, i to w prostszy sposób, specjalna karta zbliżeniowa Era PayPass. Z komórką ma ona tyle wspólnego, że oferuje ją swoim klientom operator Era, ale wspólnie z Polbank EFG oraz MasterCard. Minikartę można przykleić do telefonu i płacić nią za drobne zakupy. Wystarczy zbliżyć telefon z kartą do czytnika PayPas, na którym sprzedawca wpisał kwotę do zapłaty. Środki są pobierane z karty Polbank-Era. Dziennie możesz wykonać 5 takich płatności, każda na maksymalną kwotę 50 zł. Po transakcji dostaniesz SMS z potwierdzeniem. Płacić w ten sposób można tam, gdzie widnieją znaczki MasterCard PayPass, m.in. w sieciach Empik, Żabka, McDonald’s (patrz lista na stronie www.paypass.pl).

Minikartę Era PayPass mogą dostać posiadacze karty kredytowej Polbank-Era. Do 10 czerwca 2010 r. bez żadnych opłat (więcej na www.polbankefg.pl/polbankera/polbank-era.html).


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto