A A A

TOP 5 Najlepsze mobilne aplikacje biurowe

PC Format 12/2017
Kiedy smartfony i tablety zaczęły skutecznie zastępować pecety, powstała potrzeba stworzenia mobilnych wersji pakietów biurowych edytora tekstu, arkusza kalkulacyjnego, a nawet programu do prezentacji. [MP]


Początki nie były proste, a pierwsze aplikacje tego typu okazywały się dość skromne pod względem funkcji. Obecnie są to już w pełni dojrzałe programy, których można używać wymiennie z wersjami pecetowymi. Większość z nich to zresztą uproszczone programy znane z komputerów. Ponieważ dokumenty synchronizują w chmurze, możesz kontynuować pracę zaczętą na pececie w urządzeniu mobilnych. Apki biurowe mają interfejs dostosowany nawet do małego ekranu smartfona. Oczywiście część pracy, np. tworzenie prezentacji, łatwiej wykonywać na tablecie, ale dokumenty czyta się wygodne na każdym urządzeniu przenośnym.

Założenia testu

Testowaliśmy najlepsze aplikacje biurowe dostępne za darmo. Większość ma także płatne wersje o poszerzonej funkcjonalności – zostało to zaznaczone w tabeli testowej. W teście bierze też udział całkowicie darmowy pakiet Google – instalowany fabrycznie w większości smartfonów i tabletów z Androidem.

1. WPS Office


Jak większość aplikacji biurowych, WPS dostępny jest w wersji darmowej i płatnej. Ta pierwsza ma jednak bardzo szeroką funkcjonalność i kupowanie abonamentu nie będzie zazwyczaj konieczne. Wyjątkiem są sytuacje, gdy zamierzasz pracować z plikami PDF, bo darmowa wersja pozwala tylko na ich odczyt, a w płatnej wprowadzono funkcje edycji. Płatne są też dodatkowe zestawy krojów pisma oraz funkcja zapisywania plików w formacie Open Office.
Cały pakiet biurowy ma postać jednaj aplikacji, choć arkusz, edytor czy notatnik są uruchamiane w osobnych procesach. Pozwala to np. podzielić ekran smartfona z Androidem pomiędzy dwa dokumenty – jest to cecha wspólna wszystkich aplikacji w teście.
Interfejs to bardzo mocna strona pakietu. Ma bardzo dobry tryb odczytu, w którym możesz przeglądać dokumenty bez ich edytowania. Prosto można przełączać się też między otwartymi plikami – służy do tego specjalne menu widoczne niemal w każdym momencie używania aplikacji.
Narzędzia służące do edycji podzielone zostały między dwa paski. Dolny, umieszczony nad klawiaturą, jest ważniejszy – ma rozwijane menu, w którym funkcje logicznie podzielono między zakładki. Wśród nich brakuje możliwości korekty tekstu w języku polskim.
Ocena: bardzo dobra, 4,77
Cena: 15 zł/mies. za jedno urządzenie
Adres: http://pcformat.pl/u/3088

2. Office Suite


Program uplasował się wysoko w teście, ale nim zaczniesz z niego korzystać, musisz wziąć pod uwagę konieczność zakupu wersji płatnej. Darmowa wyświetla sporo denerwujących reklam i pozbawiona jest wielu przydatnych funkcji, choćby zapisu plików w formacie MS Office. Niestety pełna wersja aplikacji dostępna jest tylko po uiszczeniu jednorazowej opłaty zamiast w abonamencie. Można ją testować przez 7 dni z darmo.
Interfejs programu ma mało przyjazny tryb odczytu, ale bardzo wygodne pole edycji. Wszystkie funkcje zgromadzono w menu u góry ekranu.
Ocena: bardzo dobra, 4,72
Cena: 66,99 zł/jednorazowo
Adres: http://pcformat.pl/u/3089

3. Polaris Office


Polaris dostępny jest w dwóch wersjach płatnych o różnej funkcjonalności. Opłata odblokowuje np. możliwość zapisywania plików w formacie PDF i używania pisma odręcznego w dokumentach.
Interfejs aplikacji ma miejscami dość ubogą warstwę graficzną. Widok plików w trybie odczytu generowany jest z opóźnieniem. W trybie edycji funkcje znajdują w jednym menu nad klawiaturą.
Ocena: dobra, 4,11
Cena: 24 zł/mies.
Adres: http://pcformat.pl/u/3090

4. Microsoft Office


Mobilna wersja najpopularniejszego pakietu biurowego nie jest tylko uzupełnieniem stacjonarnej aplikacji. Cztery osobne programy mają bardzo rozbudowane funkcje edycji, ale pozwalają na zapis plików tyko w jednym formacie. Nie mają też funkcji synchronizacji plików z zewnętrznymi chmurami danych.
Wysokość opłaty abonamentowej zależy od liczby urządzeń, na których chcesz używać aplikacji.
Ocena: dobra, 4,05
Cena: 29,99 zł/mies.
Adres: http://pcformat.pl/u/3092

5. Dokumenty Google


To w zasadzie trzy osobne aplikacje, które łączy możliwość zapisywania plików w chmurze Google oraz wygląd interfejsu. Programy są całkowicie darmowe, ale mają mniej funkcji niż konkurenci. Tryb odczytu jest bardzo wygodny, ale menu edycji – mocno uproszczone.
Dzięki funkcji współdzielenia plików Dokumenty Google świetnie sprawdzają się jako narzędzia służące do pracy w grupie.
Ocena: 3,96
Cena: brak wersji płatnej
Adres: http://pcformat.pl/u/3091


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

 • 2023
 • 2022
 • 2021
 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto