Porady
Tani monitoring w domu
PC Format 4/2009

Sieciowe kamery IP, pracujące niezależnie od komputera, kosztują nawet 1000 złotych. Można jednak zaleźć perełki, które są znacznie tańsze, a zarazem oferują niezłą jakość obrazu. Testowany model Linksys WVC54GCA należy właśnie do nich.

Wyposażenie i możliwości

Kamera WVC54GCA została wyposażona w podstawkę, która może służyć do zamocowania kamery na poziomej płaszczyźnie albo pionowej czy nawet pochyłej ścianie. Dzięki przegubowi kąt ustawienia kamery można regulować niemal w dowolny sposób, a zaczepy w podstawce pozwalają zamocować ją przy pomocy dwóch śrub na dowolnej płaszczyźnie.

Do połączenia z siecią służy interfejs Fast Ethernet lub 802.11g, choć urządzenie nie ma widocznej anteny zewnętrznej (dzięki temu jest bardziej dyskretne). Ponadto istnieje możliwość wyłączenia przedniej kontrolki zasilania. Dzięki Wi-Fi kamera może działać na obszarze pokrytym zasięgiem sieci bezprzewodowej. Należy zaznaczyć jednak, że nie jest to model odporny na warunki atmosferyczne, więc powinien być użytkowany wewnątrz pomieszczeń.

Konstrukcja i oprogramowanie kamery nie dają zbyt dużych możliwości, ale po części jest to uzasadnione ceną. Można jednak regulować jasność i balans bieli, wykorzystać zoom cyfrowy (zamiast funkcji PTZ spotykanej w droższych kamerach), jest też funkcja wykrywania ruchu i robienia zdjęć. Zapisane klatki nagrania mogą być przesyłane na serwer FTP lub wskazany adres e-mail. Co ważne, kamera potrafi wykorzystać algorytm kompresji MPEG‑4.

Jakość obrazu

Maksymalna rozdzielczość obrazu testowanej kamery Linksys wynosi 640x480 pikseli, przy czym realnie jest ona w stanie uzyskać 595x492 piksele – to bardzo dużo w porównaniu z innymi urządzeniami tego typu. Druga kwestia to niewielki błąd odwzorowania barw (ok. 15 punktów, w innych modelach bywa ok. 30). Kamerę należy również pochwalić za niewielkie zniekształcenia geometrii (ok. 1,5 proc.), małe smużenie obrazu, a także niewielki poziom szumów (poniżej 0,5 proc.). W większości kamer parametry te są znacznie gorsze, przez co Linksys WVC54GCA staje się bardzo atrakcyjną propozycją. Wszak kamera o ogromnych możliwościach, ale rejestrująca obraz, na którym nic nie widać, byłaby niewiele warta.

PLUSY:
  • Dobra jakość obrazu
  • Interfejs Ethernet i Wi-Fi
  • Prosty i czytelny interfejs użytkownika
MINUSY:
  • Brak lampy i reflektora podczerwieni
  • Brak funkcji PTZ
  • Słaby balans bieli


Zobacz również