Aktualności
AudioQuest DragonFly – brzmienie na najwyższym poziomie
9 marca 2020, 08:30
AudioQuest DragonFly – brzmienie na najwyższym poziomie

Każdy, kto choćby minimalnie zainteresował się tematem dźwięku w komputerach czy smartfonach, wie, że to obszar, na którym oszczędza się najczęściej. Według producentów elektronika, szczególnie ta z niższej czy średniej półki, ma po prostu grać na poprawnym poziomie. A dla ceniących sobie wrażenia z odsłuchu to zdecydowanie za mało.

[materiał zrealizowany we współpracy z partnerem]

Zaradzić temu można na dwa sposoby. Albo każdorazowo kupować urządzenia świetnie przygotowane pod kątem audio, co niestety ma swoje odzwierciedlenie - niekiedy znaczące - w cenie elektroniki, albo zdecydować się na jednorazowy zakup odpowiedniego wzmacniacza słuchawkowego z wbudowanym przetwornikiem DAC i przedwzmacniaczem. Te niewielkie, przypominające pendrive'y przystawki potrafią zmienić brzmienie w sposób niekiedy spektakularny, a za sprawą ich budowy można je bez problemu stosować zarówno z komputerem stacjonarnym, laptopem, jak i smartfonem, w razie potrzeby zwyczajnie je przepinając pomiędzy nimi.


Ważkie brzmienie
AudioQuest DragonFly to seria trzech wzmacniaczy słuchawkowych w postaci przystawki z wtyczką USB. Dzięki temu działają one bez sterowników z każdym komputerem, a przy użyciu odpowiedniej przejściówki również ze smartfonami z Androidem (zarówno micro-USB, jak i USB-C) i iOS-em - co jest nowością w przypadku obecnej linii DragonFly i stało się możliwe dzięki opracowaniu nowych, daleko bardziej energooszczędnych przetworników. Sygnał analogowy jest tu wyprowadzany poprzez gniazdo minijack 3,5 mm, możemy więc do niego podłączyć słuchawki, kolumny aktywne lub wzmacniacze. No dobra, ale co to tak naprawdę daje?


Głównym celem zastosowania urządzeń DragonFly jest uzyskanie lepszej jakości dźwięku - i to niezależenie od tego, czy słuchamy muzyki, oglądamy film, klip na YouTube czy po prostu gramy. Dzięki przetwornikom DAC użytym we wszystkich trzech przystawkach DragonFly, w praktyce omijamy odpowiedzialne za dźwięk podzespoły umieszczone w komputerze –ich klasa nie ma w tym przypadku dla dźwięku żadnego znaczenia. To niebagatelna cecha, która pozwala „załatać" braki doskwierające szczególnie w przypadku najtańszych płyt głównych z kiepskimi podzespołami odpowiedzialnymi za audio. DragonFly, i to niezależnie od wersji, sprawdzi się jednak również w przypadku droższych konstrukcji – jakość dźwięku, jaką oferują produkty AudioQuest, przewyższa bowiem to, co mają do zaoferowania zintegrowane układy. Wszystkie „Ważki" zaprojektowano z myślą o reprodukcji ciepłego, pełnego i naturalnego brzmienia o wyśmienitej jakości. Kolejne modele różnią się jednak detalami technicznymi, klasą zastosowanego przetwornika DAC, jak i zawartością opakowania.


Nawet najtańszy, bo kosztujący ok. 300 zł, model Black potrafi zaskoczyć jakością i przewyższa klasą poziom typowy dla komputerów osobistych. Napięcie 1,2 V na wyjściu sprawia, że ten DragonFly Black poradzi sobie z najpopularniejszymi zestawami słuchawkowymi o wysokiej efektywności, a wbudowany układ Sabre ES9010 odpowiada za ciepłe, przyjemne brzmienie.


Nieco bardziej rozwinięty Red kosztuje ok. 500 zł. Przeznaczony jest dla bardziej wymagających użytkowników korzystających z mniej efektywnych zestawów słuchawkowych, typowych już raczej dla zestawów hi-fi – napięcie 2,1 V na wyjściu sprawi, że czerwony model będzie z nimi współpracować bez problemu. Dostajemy tu również cyfrową regulację głośności, lepszy przetwornik DAC ES9016, w opakowaniu zaś znajdziemy – podobnie jak w przypadku modelu Black - poza samym urządzeniem również futerał podróżny.


Topowym modelem linii DragonFly jest Cobalt. To szczytowe osiągnięcie inżynierów AudioQuest wyposażone w najlepszej klasy przetwornik cyfrowo-analogowy, cyfrową regulację głośności, bardziej wydajny i energooszczędny mikrokontroler oraz dodatkowo przejściówkę pozwalającą podłączyć Cobalt do telefonów wyposażonych w gniazdo USB-C. Jest też nieco mniejszy od pozostałych, a klasa użytych podzespołów przekłada się oczywiście na wyśmienite wrażenia z odsłuchu. Równocześnie jest to jednak najdroższe urządzenie – kosztuje ok. 900 zł.


MQA i próbkowanie
Niezależnie od tego, na który model zdecydujemy się, każdy poradzi sobie z próbkowaniem do 96 kHz/24 bit oraz z plikami audio w technologii MQA (Master Quality Authenticated). O trybie pracy informuje kolor podświetlenia ikony ważki na obudowie przetwornika. I tak dla 44,1 kHz owad przyjmuje barwę zieloną, 48 kHz – niebieską, 88,2 kHz – żółtą, 96 kHz – jasnoniebieską lub purpurową w przypadku MQA. Ten ostatni format wykorzystywany jest m.in. przez serwis Tidal i według twórców cechuje się jakością dźwięku lepszą od CD-Audio czy typowych MP3 lub MP4.


Więcej informacji na temat poszczególnych modeli DragonFly znajdziecie na stronie www.tophifi.pl, poniżej zaś przedstawiamy krótkie zestawienie podstawowych cech modeli.

AudioQuest DragonFly Black
interfejs: USB
wyjście: minijack (słuchawki)
wejście: USB-A (zgodne z PC, Mac, Android, iOS)
przetwornik DAC: ESS ES9010
próbkowanie: do 96 kHz/24 bit
dodatkowe: wzmacniacz słuchawkowy, napięcie wyjściowe 1,2 V, pokrowiec ze sztucznej skóry, metalowa obudowa z diodą informującą o formacie audio, obsługa MQA
wymiary: 62x19x12 mm
waga: 18 g
cena: 300 zł

AudioQuest DragonFly Red
interfejs: USB
wyjście: minijack (słuchawki)
wejście: USB-A (zgodne z PC, Mac, Android, iOS)
przetwornik DAC: ESS ES9016
próbkowanie: do 96 kHz/24 bit
dodatkowe: wzmacniacz słuchawkowy, napięcie wyjściowe 2,1 V, pokrowiec ze sztucznej skóry, metalowa obudowa z diodą informującą o formacie audio, obsługa MQA
wymiary: 62x19x12 mm
waga: 18 g
cena: 500 zł

AudioQuest DragonFly Cobalt
interfejs: USB
wyjście: minijack (słuchawki)
wejście: USB-A (zgodne z PC, Mac, Android, iOS)
przetwornik DAC: ESS ES9038Q2M
próbkowanie: do 96 kHz/24 bit
dodatkowe: wzmacniacz słuchawkowy, napięcie wyjściowe 2,1 V, w zestawie kabel USB-A - USB-C (100 mm) i pokrowiec ze sztucznej skóry, metalowa obudowa z diodą informującą o formacie audio, obsługa MQA
wymiary: 57x19x12 mm
waga: 18 g
cena: 900 zł

[materiał zrealizowany we współpracy z partnerem]


PC Format / Informacja prasowa

Zobacz również