Aktualności
Test soundbara TCL 2.1 TS7010
20 grudnia 2019, 12:50
Test soundbara TCL 2.1 TS7010

Płaskie ekrany w polskich domach to od wielu lat standard. Ich przekątna i gęstość pikseli są coraz większe, do tego producenci coraz bardziej starają się uczynić telewizory coraz węższymi. Wobec takiej sytuacji najbardziej poszkodowany jest system audio – z reguły muszący iść na mocne kompromisy, jeśli chodzi o jakość. I tu z pomocą przychodzą listwy dźwiękowe.

Aby zbudować w domu multimedialne centrum rozrywki niekoniecznie potrzebujemy drogiego kina domowego za kilka tysięcy złotych – szczególnie, jeśli mieszkamy w skromniejszym metrażu. Idealnym pomysłem wydaje się wtedy listwa dźwiękowa, która uzupełni brzmieniowe braki telewizora i/lub peceta. Model chińskiego urządzenia marki TCL, który przyszło nam testować, to TS7010 – listwa w systemie 2.1 dodatkowo wyposażona w wykonany z drewna subwoofer o mocy 80 W.

Wrażenia po wyjęciu z pudełka są jak najbardziej pozytywne – to kawał solidnego, stylowego sprzętu. Plastik, w który zapakowana jest listwa jest bardzo wytrzymały, a siatka u frontu głośnika wykonana jest z mocnego metalu. Subwoofer zaś to sporych rozmiarów kloc z odsłoniętą membraną, o którego lokalizację trzeba zadbać. Plusem jest to, że łączy się on z soundbarem wyłącznie za pomocą technologii Bluetooth, toteż ulokowanie niskotonowego głośnika akurat nie powinno być kłopotliwe – musimy tylko znaleźć miejsce, w którym blisko mu będzie do gniazdka.

Belka mocy
Listwa wyposażona jest w diodę LED, która sygnalizuje aktualnie wybrany tryb połączenia. Można się nimi bezproblemowo przełączać za pomocą specjalnego przycisku (także na pilocie), toteż możemy podłączyć do niego kilka urządzeń jednocześnie – z tym, że każde za pomocą innego złącza. To całkiem wygodne, o ile nie wybierzemy połączenia poprzez Bluetooth – soundbar niestety każdorazowo "zrywa" połączenie ze sparowanym sprzętem, kiedy wybierzemy inne źródło dźwięku, a ponowne łączenie trwa dłuższą chwilę. Chwali się jednak mnogość dostępnych złącz – mamy tu AUX, HDMI ARC, optyczne, a nawet USB, pozwalające nam podpiąć pendrive'a z wgraną muzyką. Do zestawu dołączony jest także wspomniany pilot, który łączy się z głośnikami za pomocą podczerwieni. Znajduje się na nim absolutne minimum, jakiego oczekiwać można od pilota – za jego pomocą zmienimy utwór, dostosujemy głośność, uruchomimy moduł Bluetooth, czy zmienimy źródło dźwięku. Z ciekawostek dorzucono nam trzy tryby korekcji dźwięku – ale spokojnie można zostać przy jednym, „music". Jest na tyle optymalny, że doskonale poradzi sobie z filmem, muzyką, jak i podcastem. Niestety, pilot nie jest uniwersalny, toteż obsłuży on tylko naszą listwę.

Świat bez kabli
Jeśli chodzi o jakość dźwięku, to jest po prostu dobrze. Acz z małym zastrzeżeniem. Soundbar lubuje się w wysokich i średnich tonach, a praktycznie całość niskich "zrzuca" na subwoofer – jeśli więc źle ulokujemy go w pomieszczeniu, możemy utracić dość dużo z muzycznej głębi. Spora moc listwy (łącznie 80 W) wystarczy spokojnie do rozkręcenia głośnej imprezy – listwa gra naprawdę głośno i dopiero przy maksymalnej głośności subwoofer zaczyna wyraźnie gubić się wśród wysokich tonów. Do tego soundbar testowaliśmy w trybie bezprzewodowym, jak i łącząc się z nim za pomocą kabla minijack. W przypadku tego drugiego zestaw grał na równym, dobrym poziomie – czy to połączony do smartfonu, peceta, czy telewizora. W przypadku łączności bezprzewodowej czuć jednak było, że moduł Bluetooth w telewizorze nie do końca radził sobie z obsługą soundbara. Dźwięk był bardzo płaski: gubił wysokie i niskie tony. W przypadku podłączenia go do smartfonu wszelkie problemy znikały, a ciepłe barwy z powrotem wracały na swoje miejsce. Rzecz tę zrzucamy więc na przypadłość naszego smart TV – wszak nie udało nam się też podłączyć do niego listwy dźwiękowej za pomocą kabla 2xRCA-minijack.

Model TS7010 to generalnie soundbar opracowany z myślą o łączności za pomocą modułu Bluetooth, idealnie nadający się do mniejszych pomieszczeń. Moc wyjść sygnałowych to niewątpliwy plus, acz bezprzewodowy subwoofer zachęca, by jedyne kable, jakich powinniśmy użyć do uruchomienia zestawu, to te zasilające. Do tego sporą zaletą jest też zestaw dołączonych narzędzi montażowych, pozwalających na bezbolesne zamontowanie listwy na ścianie.


Dane techniczne
obudowa: listwa – twardy plastik, siatka metalowa na froncie; subwoofer, wewnątrz drewno, brak zabezpieczenia membrany
obsługa: intuicyjna i prosta; w zestawie dołączony pilot na podczerwień, oferujący dodatkowe funkcje (trzy tryby korekcji dźwięku, sterowanie odtwarzaniem muzyki)
ocena jakości dźwięku: dobre wysokie, średnie i niskie tony – przy prawie i maksymalnej głośności znacznie dominują wysokie tony; moduł Bluetooth urządzenia, do którego podłączamy listwę dźwiękową ma wpływ na jakość dźwięku
mocowanie: wolnostojący; możliwość zawieszenia listwy na ścianie, w zestawie wzornik oraz potrzebny osprzęt
wymiary: listwa – 920x64x98 mm; subwoofer – 210x328x248 mm
waga: listwa – 2,6 kg; subwoofer – 3,6 kg
łączność: Bluetooth, AUX, HDMI ARC, optyczne, port USB

inne: przedłużacz odbiornika podczerwieni, gwarancja, instrukcja obsługi, 2x złącze zasilania, baterie do pilota, kabel HDMI ARC, kabel optyczny, kabel AUX

cena: 640 zł

gwarancja: 24 miesiące
do testu dostarczył: TCL, www.tcl.com/pl/pl.html


Krzysztof Freudenberger

Zobacz również