A A A

Test aparatów kompaktowych z wymienną optyką

PC Format 01/2016
W ostatnich latach aparaty kompaktowe z wymiennymi obiektywami, tzw. bezlusterkowce, bardzo zyskały na popularności. To konstrukcje bardzo różne  sprawdziliśmy możliwości kilku modeli ze średniego przedziału cenowego. Grzegorz Łukasik
Zalety kompaktów z wymiennymi obiektywami
  • Bardzo dobra jakość zdjęć
  • Możliwość stosowania różnych obiektywów
  • Duża szybkość fotografowania i filmowania
  • Pokaźny zestaw funkcji
  • Waga i gabaryty mniejsze niż w przypadku lustrzanek

Kompakt z wymiennym obiektywem jest połączeniem aparatu kompaktowego oraz lustrzanki. Z założenia ma zalety obu rozwiązań: niewielkie rozmiary i wagę oraz prostą obsługę, a także duże możliwości, wysoką jakość zdjęć oraz możliwość dobrania obiektywu odpowiedniego do potrzeb. Również cena plasuje się gdzieś pośrodku, chociaż po uwzględnieniu ceny dodatkowych obiektywów całość będzie kosztować ładnych parę tysięcy złotych.

Od strony konstrukcyjnej aparat tego typu wywodzi się od lustrzanki, ale został pozbawiony lustra, dlatego też często można usłyszeć określenie „bezlusterkowiec”. Światło pada przez obiektyw bezpośrednio na matrycę, co pozwala w naturalny sposób wykorzystać taki aparat do filmowania czy uzyskać podgląd na żywo – w lustrzankach takie oczywiste to nie jest. Brak lustra przekłada się na mniejsze rozmiary, dlatego aparaty mogą zajmować mniej miejsca być i lżejsze.

Jakość zdjęć

Bezlusterkowce korzystają z matryc w różnych formatach. W wielu modelach jest to format APS-C o wymiarach około 24x16 mm, aparaty zgodne z formatem Mikro Cztery Trzecie (MCT) mają matryce o wymiarach 17x13 mm, natomiast Nikon w modelach z serii 1 korzysta z jeszcze mniejszych matryc – około 13x9 mm. Wielkość matrycy wpływa na wielkość aparatu, ale także na jakość zdjęć, szczególnie poziom szumów. Z tego względu teoretycznie najlepsze są aparaty z matrycami w formacie APS-C.

Oczywiście wiele zależy także od procesora obrazu, który może usunąć sporą część szumów, a zaawansowanym użytkownikom zapewnia dostęp do mnóstwa funkcji pozwalających edytować obraz. Dzięki niemu można stosować filtry kolorystyczne i efekty podobne jak w programach graficznych, automatycznie łączyć zdjęcia w panoramy itd. Im szybszy procesor obrazu, tym większa szybkość wykonywania zdjęć seryjnych, która może wynosić nawet kilkadziesiąt klatek na sekundę. Od tego zależy, czy wykonasz odpowiednie ujęcia dynamicznie poruszających się obiektów. Szybkość procesora wpływa na możliwość rejestrowania filmów Full HD oraz 4K.

Wyposażenie

Niektóre bezlusterkowce są tylko trochę mniejsze od lustrzanek, inne mają bardzo małe gabaryty, za to otrzymały ubogie wyposażenie.

Przede wszystkim warto pamiętać, że aparaty tego typu są sprzedawane jako same korpusy albo zestawy z jednym lub dwoma obiektywami. Generalnie każdy producent stosuje własne mocowanie obiektywu, ale istnieją też wspólne formaty takie jak np. MCT wykorzystywany przez Olympusa i Panasonica – obiektywów tych firm można używać zamiennie.

Bardzo ważne są wszystkie elementy służące do obsługi aparatu – tu wiele zależy od jego wielkości. Duże bezlusterkowce wyglądają niemal jak lustrzanki, więc mają duży ekran, kółko szybkiego wyboru trybów, jedno lub dwa pokrętła do regulacji ustawień, a także kilka klasycznych przycisków na tylnym panelu. Mniejsze są jak kompakty – kilka przycisków zapewnia dostęp do wybranych funkcji, a i tak nie jest to dostęp wygodny, bo wszystkie elementy są miniaturowe i niezbyt wygodne w obsłudze.

W dobrych aparatach sytuację ratuje ekran dotykowy – wystarczy dotknąć wybraną wartość na ekranie, by ją zmienić. Dotykowo można także ustawić ostrość na wybranym obiekcie albo przewijać wykonane zdjęcia. Plusem jest ekran uchylny – najlepiej, jeśli odchyla się zarówno do góry o 180 stopni (pozwala to zrobić np. selfie), jak i do dołu (pomoże to fotografować np. w tłumie ludzi, znad głowy).

Wiele osób może zdziwić nieobecność lampy błyskowej. Jest ona montowana w każdym kompakcie i lustrzance, natomiast w bezlusterkowcach czasem jej brakuje, co jest wynikiem miniaturyzacji sprzętu. Jeśli jej nie ma, aparat musi mieć stopkę do podłączenia lampy zewnętrznej. Jeśli ma lampę wbudowaną, stopka także może się pojawić.

Dodatkowe elementy

Jednym z częściej pojawiających się elementów wyposażenia jest interfejs Wi-Fi, ale jego rola nie zawsze jest taka sama. Przede wszystkim umożliwia łączenie się z aplikacjami mobilnymi działającymi na smartfonach lub tabletach. Z poziomu urządzenia mobilnego można bezprzewodowo przeglądać i pobierać zdjęcia, a także dodawać geotagi (pozycja GPS pochodzi ze smartfona, bo niewiele aparatów ma własny odbiornik). Za pomocą aplikacji można także zdalnie robić zdjęcia. Jeszcze lepiej jest, jeśli aparat ma funkcje pozwalające zautomatyzować wykonywanie dodatkowych zadań, np. potrafi samoczynnie skopiować zdjęcia na dysk, wysłać je e-mailem, do serwisu społecznościowego, na dysk w chmurze.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto