A A A

Test kamer sportowych

PC Format Extra 2/2019
Najwyższy czas wybudzić się ze snu zimowego. Rower, rolki możliwości jest sporo, a jeśli ktoś chce rejestrować swoją aktywność, musi sięgnąć po kamerkę sportową. Na co zwracać uwagę przy zakupie? Tłumaczymy, wyjaśniamy, pomagamy wybrać. Tomasz Lubczyński


N a wstępie trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie – do czego potrzebujemy sprzętu? Czy będziemy jeździć na rowerze po trudnym terenie, czy zdecydujemy się na wspinaczkę górską, a może postanowimy pływać i nurkować? Do każdego niemal zastosowania można dopasować idealną kamerkę, której parametry i możliwości będą odpowiadać naszemu zapotrzebowaniu.

Co siedzi w środku?

Kamerki sportowe to sprzęt o bardzo wąskiej specjalizacji. Przyda się wszystkim tym, którzy szukają sposobu, by nagrywać swoje sportowe eskapady, jednak z jego użytkowaniem wiąże się szereg ograniczeń. Przede wszystkim – bateria. Jeśli ta wytrzyma dłużej niż godzinę, można uznać ją za bardzo dobrą. Trzeba więc pamiętać, że na dłuższych sesjach nagrywania bez zapasowego akumulatora lub powerbanku się nie obejdzie.

Kolejnym nadprogramowym wydatkiem przy zakupie urządzenia jest karta microSD. Zdecydowana większość kamerek nie ma wbudowanej pamięci i pozwala nagrywać tylko na zewnętrznym nośniku. W dodatku maksymalna pojemność obsługiwana również nie jest zbyt duża – najczęściej mowa bowiem o 64 GB, rzadziej 128 GB. Inna sprawa, że dwie z trzech kamerek dostępnych w testach poradziły sobie z dwa razy większą pojemnością niż przewidziana przez producenta.

Sam fakt potrzeby kupna zewnętrznego źródła pamięci można przeboleć, ale trzeba też pamiętać, by mierzyć siły na zamiary. Minuta filmu w 4K nagrana testowanym sprzętem zajmuje 400-500 MB, co oznacza, że karta 32 GB pozwoliłaby na nagranie około godziny materiału. Wydaje się to więc idealną pojemnością na pojedynczy wypad z kamerą w teren, skoro bateria i tak wiele dłużej nie wytrzyma...

Trzeba przy tym dodać, że zmniejszanie rozdzielczości pozwoli na nagranie większej ilości materiału – Full HD to około 200 MB. Poza tym o ile w 4K możemy rejestrować obraz jedynie przy 30 klatkach na sekundę, to w przypadku obniżenia jakości ta wartość może wzrosnąć – nawet do 240 klatek. A to przekłada się na ultrapłynne wideo, co przy dynamicznym sporcie jest niezmiernie istotne. Podobnie cieszy obecność zaawansowanych, szerokokątnych obiektywów, które dają zdecydowanie większe pole widzenia – najlepszy pod tym względem sprzęt w naszych testach „widzi” aż 170 stopni!

Nie tylko obiektyw

Kolejną cechą wspólną kamerek jest ich budowa oraz rozmiary. Mówimy o sprzęcie bardzo małym, który bez trudu można zamontować na kierownicy roweru czy kasku. Do tego niezbędne są jednak odpowiednie mocowania, warto więc przed zakupem upewnić się, czy producent zapewnia je w standardzie wraz z zakupionym urządzeniem. Nie jest to takie oczywiste – np. w przypadku kamerki Xiaomi w pudełku oprócz rzeczonego sprzętu znaleźliśmy tylko instrukcję i kabel microUSB do ładowania. Jednocześnie propozycja chińskiego producenta wydaje się najsolidniejsza, ma też najlepszy ekran. Bez niego trudno wyobrazić sobie korzystanie z tego typu sprzętu.

Za jego sprawą możemy mieć na bieżąco podgląd tego, co nagrywamy. Dodatkowo coraz więcej 2-3-calowych paneli jest dotykowych. To wygoda, którą odczuwa się szczególnie, gdy powróci się do korzystania ze sprzętu wyposażonego jedynie w fizyczne przyciski. Inna sprawa, że te też są potrzebne – podczas dynamicznej jazdy trudno wyobrazić sobie korzystanie z dotykowego ekranu.

Podczas eskapad w trudny teren trzeba mieć w pamięci, że większość kamerek to urządzenia nie zapewniające wodo- i pyłoszczelności. Za to odpowiadają specjalne etui, które czasem można znaleźć w zestawie, częściej natomiast trzeba kupić osobno. Wśród dodatkowych kwestii, które istotne mogą być dla konkretnych użytkowników, jest łączność bezprzewodowa (Bluetooth i Wi-Fi), będąca obecnie standardem. Za takowy można uznać również fakt, że wszystkie kamerki łatwo się grzeją. Nic dziwnego, skoro w małej obudowie zamknięto sporo elektroniki i duże obiektywy. Przy tym jednak warto zaznaczyć, że temperatura temperaturze nierówna. A i tylko w niektórych przypadkach za delikatnym nawet przegrzaniem idą problemy z interfejsem.

Wszystkie powyższe zastrzeżenia powinno się brać pod uwagę przy zakupie kamerek sportowych. Jest to bardzo dobry sprzęt do zabrania w teren, jednak jego specyfika powoduje, że nie dało się obejść bez kilku istotnych ograniczeń. Przy zakupie warto więc zastanowić się, czego potrzebujemy. Czy zależy nam na mocniejszej baterii, lepszym obiektywie, a może zestawie akcesoriów w cenie urządzenia? Jedno jest pewne – wśród trzech kamerek przez nas przetestowanych na pewno znajdziecie taką, która odpowiadać będzie waszym wymaganiom, także cenowym.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto