Porady
Test kart graficznych
PC Format 3/2019

Jeśli wierzyć badaniom naukowym, zmysł wzroku pośredniczy w przekazywaniu nawet 83 proc. ogółu informacji docierających do mózgu. Nic zatem dziwnego, że i w komputerach to, co jest wyświetlane na ekranie, wydaje się najważniejsze a premiery nowych kart graficznych budzą największe emocje. Grzegorz Karaś

1. miejsce - Zotac GeForce RTX 2060 AMP

Najmocniejsza karta w naszym zestawieniu i równocześnie udany układ Nvdii. GTX 2060 jest kartą, która w testach wypada wyraźnie lepiej od modelu GTX 1070 z poprzedniej generacji, a patrząc na ceny ostatnich „siedemdziesiątek”, które wciąż są w sprzedaży – jest tańsza lub porównywalnie droga. Dużą zaletą tego modelu Zotaca jest dodatkowo podwyższone taktowanie i aż 5 lat gwarancji (2 lata standardowo + 3 lata po zarejestrowaniu karty u producenta). Wydajność? Bardzo dobra. To jedyna karta w naszym zestawieniu, która pozwala grać w Metro Exodus ze średnią wydajnością powyżej 30 kl./s przy detalach grafiki ustawionych na poziomie „Extreme”. W pozostałych grach jest oczywiście lepiej – układ trzyma grubo powyżej 60 kl./s w Full HD i ok. 60 kl./s w przypadku rozdzielczości QHD. Można też grać w 4K – normą jest wydajność ok. 30 kl./s, dla pełnego komfortu polecamy więc obniżenie jakości obrazu.

PLUSY:
 • najmocniejsza w średniej półce cenowej
 • do Full HD i QHD
 • 5 lat gwarancji
 • DLSS i ray tracing
MINUSY:
 • najdroższa w naszym zestawieniu

2. miejsce - Asus ROG Strix GeForce GTX 1660 Ti O6G

Wyżyłowany GTX 1660 Ti od Asusa to karta, która na tle jej podobnych i opartych na tym samym chipie zachwyca bardzo wysoką wydajnością. Idzie za tym jakość wykonania i wydajność chłodzenia – dzięki trzem wentylatorom i dobremu odpromiennikowi karta pod obciążeniem osiągała 57 stopni C, co jest jednym z trzech najlepszych wyników w testach. Niestety, cena za takie parametry jest w tym przypadku bardzo wymierna. Niewątpliwym minusem jest fakt, że na tle pozostałych 1660 Ti jest to model wyraźnie droższy. Jeśli to kwestia nie do przełknięcia, można poszukać tańszego odpowiednika innych producentów. Polecamy tu zerknąć na układ, który uplasował się na trzecim miejscu – karta Zotaca jest tańsza, ale też nieco wolniejsza i wyposażona w mniej wydajny układ chłodzący. Zdecyduje – jak zwykle zresztą – wypadkowa potrzeb i zasobności portfela.

PLUSY:
 • do grania w Full HD i w QHD z niewielkimi kompromisami
 • bardzo dobra jakość wykonania i chłodzenia
MINUSY:
 • droga

4. miejsce - Gigabyte GTX 1660 Gaming OC 6G

Rezultaty testów jasno wskazują, że GeForce 1660 to w tym momencie najbardziej opłacalna karta graficzna średniego segmentu. W wydaniu Gigabyte’a cieszy dobry układ chłodzący i zużycie energii na poziomie wyraźnie słabszych kart poprzedniej generacji – nawet pomimo faktu, że musimy doprowadzić dodatkowe zasilanie, posiłkując się przy tym ośmiopinową wtyczką. Pod względem wydajności to układ, który aż nadto wystarczy do grania w Full HD, a w większości przypadków podoła również tytułom w rozdzielczości QHD. Gdyby ktoś chciał sparować tę kartę z ekranem 4K, to będzie działać tylko z mało wymagającymi tytułami, w przypadku reszty mogą pojawić się problemy i trzeba będzie obniżyć jakość wyświetlanej grafiki. To samo zresztą zalecamy zrobić przed uruchomieniem Metra Exodus – gra na najwyższym poziomie detali jest wyjątkowo wymagająca i tak naprawdę komfortowa gra nie jest możliwa na żadnej karcie ze średniej półki.

PLUSY:
 • najbardziej opłacalna w średniej półce
 • bardzo dobra do Full HD, wystarcza do QHD
 • niskie zużycie energii
MINUSY:
 • skromna zawartość opakowania
 • przy rozdzielczości 4K trzeba ustawić wyraźnie niższe detale

12. miejsce - Inno3D GeForce GT 1030 2 GB

Patrząc na rezultaty testów, nie sposób powiedzieć nic innego poza tym, że wydajność jest po prostu kiepska. Pamiętajmy jednak, że wszystkie gry testujemy na maksymalnych ustawieniach detali wyświetlanej grafiki – nic dziwnego zatem, że budżetowe konstrukcje nie dają sobie z tym rady. Co jednak, gdy obniżymy wizualną jakość testowanych tytułów? Karta na średnich detalach w Full HD radzi sobie bez kłopotu z World of Tanks i CS:GO, wyświetlając odpowiednio 79 i 155 kl./s. By pograć w pozostałe tytuły, należy zmniejszyć rozdzielczość do HD. Wszystkie gry za wyjątkiem Assassin’s Creed Odyssey i Metra Exodus działają ze średnią płynnością 29-36 kl./s. Przygody asasynów przycinają (19 kl./s), zaś podróż po postapokaliptycznej Rosji jest po prostu niegrywalna niezależnie od ustawień. Czy kupować? Trudno nam z czystym sumieniem polecać ten układ, tym bardziej że niedługo powinny pojawić się i karty z niższej półki. Jeśli jednak ktoś szuka modelu na przeczekanie i jest gotów wyłożyć pieniądze na stosunkowo krótki okres, może GT 1030 kupić.

PLUSY:
 • bardzo tania
 • wystarczy do gry w średnich detalach
MINUSY:
 • ogólna kiepska wydajność
 • niezbyt perspektywiczny zakup


Zobacz również