Porady
Test podkładek pod gamingowe myszy
PC Format 11/2018

Kupujemy nowy komputer, wydajemy kilka tysięcy na najważniejsze podzespoły, inwestujemy w świetną mechaniczną klawiaturę i superszybką mysz. A podkładka? Kto by sobie tym zaprzątał głowę? To błąd: bez dobrej podstawki nawet najlepsza mysz nie będzie w pełni korzystać ze swego potencjału. Tomasz Lubczyński


M ogłoby się wydawać, że podkładka jest istotna tylko w przypadku, gdy wydaliśmy pieniądze na świetną mysz, która potrzebuje odpowiedniego podłoża, by wykazać pełnię możliwości. Co za tym idzie, jeśli często gramy na pececie lub zajmujemy się projektowaniem, tudzież grafiką komputerową . Jest jednak wiele podkładek, które uprzyjemnią także codzienną, w teorii niewymagającą pracę. I wcale nie muszą kosztować majątku.

Wielkość nie jest bez znaczenia

Na dobrą sprawę tym, co najwyraźniej podbija kwotę, którą przychodzi nam zapłacić za podkładkę, jest jej wielkość. Mogłoby się wydawać, że wystarczy standardowy kwadrat czy też prostokąt, jakie na biurkach oglądamy od lat. Poniekąd jest to prawda, do codziennej pracy kompaktowe rozmiary powinny w zupełności wystarczyć. Szczególnie, jeśli posiadamy niewielkie biurko, które automatycznie dyskwalifikuje największe podkładki. A mówimy o sporych kawałach materiału – o długości osiągającej nawet 100 centymetrów. Na takiej powierzchni zmieścimy nie tylko mysz, ale też klawiaturę. Przy okazji możemy też zyskać ozdobę biurka.

Abstrahując jednak od miejsca, którym dysponujemy, kluczowym czynnikiem jest dpi, którego używamy. Im niższa rozdzielczość urządzenia wskazującego, tym dalej trzeba je przemieścić, by znalazło się w wybranym przez nas miejscu na ekranie. Ze względu na wybór konkretnego dpi, użytkowników można podzielić na trzy grupy – low-sense (pomiędzy 400 a 800 dpi), mid-sense (800–1600 dpi) i high-sense (powyżej 1600 dpi). W zależności od podgrupy zaleca się różne wielkości podkładek (od 40x30 cm w przypadku low-sense do zaledwie 25x20 cm przy high-sense).

Materiały i plastiki

Niemniej istotne od wielkości, jest tworzywo, z którego wykonana jest podkładka. Tutaj mamy pełną rozpiętość – od tkaniny, poprzez plastik, na metalu i szkle kończąc. Każde podłoże ma swoje plusy i minusy (które opisaliśmy dokładniej w ramce obok). Tak więc istotne jest też to, do czego wykorzystujemy mysz. Jeśli gramy w szybkie gry FPS, to nieodzowna będzie podkładka stawiająca niewielki opor ślizgaczom urządzenia. Wbrew pozorom trzeba zwrócić uwagę na spód podkładki – powinna ona bowiem dobrze przylegać do podłoża i nie przesuwać się wraz z naszymi ruchami. Nie bez znaczenia są również, szczególnie jeśli spędzamy przed komputerem dużo czasu, wszelkie podstawki żelowe pod nadgarstek. Pozwalają one odciążyć rękę i zapobiegają mniejszym lub większym urazom. Inna sprawa, że takich modeli nie ma zbyt wiele, a i są zazwyczaj droższe (najtańsze nie spełnią swojej roli w zadowalający sposób).

Na kolejnych stronach podsumowaliśmy nasze testy, w których znalazło się kilkanaście różnego rodzaju podkładek. Pod uwagę wzięliśmy kryteria codziennego użytkowania – wspomniany już opór, tworzywo, wielkość – i podzieliliśmy wszystkie modele pod kątem przeznaczenia. Oczywiście w sprzedaży jest wiele więcej godnych polecenia podkładek, jednak nasze zestawienie ma przede wszystkim na celu wykazanie, że wybór odpowiedniego podłoża pod mysz nie musi, a właściwie nie powinien, sprowadzać się do wybrania najtańszego produktu w konkretnym sklepie.Zobacz również