A A A

Test tanich monochromatycznych drukarek laserowych

PC Format 3/2017
Drukarki laserowe nie są zbyt popularne w domach, bo są mniej wszechstronne od atramentówek. Jednak oba rozwiązania mogą się wzajemnie uzupełniać, bo druk laserowy wciąż ma wiele zalet, których nie ma atrament. Sprawdziliśmy więc możliwości czterech najtańszych laserowych urządzeń monochromatycznych.   Artur Wyrzykowski

Podsumowanie testu

Do testu wybraliśmy cztery najtańsze (w cenie 200 –300 zł), drukarki laserowe. To urządzenia, które bez problemu sprawdzą się w domu i niewielkim biurze.

Konstrukcja

Najmniejszy sprzęt, który najlepiej pasuje na domowe biurko, to Ricoh SP 150. Papier jest ładowany od góry, więc podajnik nie zajmuje miejsca z przodu urządzenia, a wydruki trafiają wprost na biurko. Pozostałe trzy urządzenia są większe, papier jest ładowany od przodu, a wydruki wychodzą na górną tacę odbiorczą. Podajniki tych drukarek mają pojemność 150 kartek.

Podczas testu nie sposób nie dojrzeć podobieństw między urządzeniami i oprogramowaniem. Już na pierwszy rzut oka widać, że Samsung M2026 oraz Xerox Phaser 3020 to urządzenia o takiej samej budowie, z podobnym panelem sterującym. Mogłyby korzystać nawet z tych samych materiałów eksploatacyjnych, ale producenci zabezpieczyli przed tym swoje urządzenia. Sterowniki obu urządzeń pozostały takie same. Brother HL-1110E oraz Ricoh SP 150 to z kolei urządzenia zupełnie inne. Zaskakuje jednak fakt, że ich sterowniki też są podobne – widać, że pisał je ten sam zespół programistów, zakres funkcji również jest podobny.

Wyposażenie

Po urządzeniach za 200–300 zł trudno oczekiwać bogatego wyposażenia – standardowo stanowi je niewielki podajnik papieru, panel z włącznikiem i kontrolkami informującymi o stanie urządzenia, a z tyłu interfejs USB.

Wśród testowanych modeli wyjątkiem był Xerox Phaser 3020, który w standardowym wyposażeniu ma interfejs Wi-Fi, jednak kosztuje przez to kilkadziesiąt złotych więcej. Być może w tak małym urządzeniu nie ma to wielkiego znaczenia, ale model ten jest skierowany właśnie do tej grupy odbiorców, która chce czegoś więcej niż tylko druk poprzez USB.

Wydajność i jakość

Ricoh deklaruje wydajność swojego sprzętu na poziomie 22 str./min, jednak w rzeczywistości szybsze od niego okazały się urządzenia Xerox oraz Samsung (20 str./min). Wynika to stąd, że pierwszy wydruk wychodzi z drukarki odrobinę szybciej – wystarczy na to 8 sekund, a po ostygnięciu drukarki 16 sekund. Również kolejne strony są drukowane szybciej, dzięki czemu wymienione urządzenia zyskują przewagę, choć nie jest ona duża.

Samsung i Xerox oferują też podobną jakość druku, umożliwiają oszczędzanie tonera (jaśniejsze wydruki) lub podwyższenie jakości (gładsze krawędzie). W testowanych drukarkach Brother i Ricoh jakość jest trochę niższa. Zastrzeżenia mamy głównie do druku grafiki – ciemne obszary są praktycznie czarne.

Drukowanie w sieci

Większość osób korzysta z produktów lub usług Google (konta pocztowego, przeglądarki Chrome, systemu Android). Kolejną usługą jest Google Cloud Print, które pozwala drukować przez sieć, z dowolnego urządzenia, i to nie tylko na drukarkach wyposażonych w interfejs LAN lub Wi-Fi, ale też przez USB. Na komputerze z zainstalowaną drukarką uruchom przeglądarkę Chrome, zaloguj się na swoje konto Google, otwórz adres chrome://devices i dodaj lokalną drukarkę do usługi Cloud Print. Po wykonaniu tej czynności masz możliwość drukowania z innych urządzeń z przeglądarką Chrome albo systemem Android pod warunkiem, że jesteś zalogowany na swoje konto. Jeśli drukowanie nie jest możliwe, sprawdź, czy w smartfonie lub tablecie masz apkę Google Cloud Print i w razie potrzeby pobierz ją ze sklepu Play. Oczywiście drukowanie przez sieć działa tylko wtedy, gdy komputer i system z podłączoną drukarką jest uruchomiony. Wyjątkiem są drukarki sieciowe z funkcją Cloud Print – działają niezależnie od komputera.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto